Nowoczesny sprzęt wojskowy znów w Kielcach

Data publikacji: 23.08.2019 15:36
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Kielce. 06.09.2017 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce / Radio Kielce

Pełnowymiarowy model samolotu myśliwskiego F-35 zostanie zaprezentowany podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Będzie to jedna z największych atrakcji tegorocznej imprezy i pierwsza prezentacja tej maszyny w Polsce. Jest ona ściśle związana z polskimi programami modernizacyjnymi: Harpia i Wisła. W pierwszym Polska planuje nabyć właśnie takie maszyny, natomiast w ramach drugiego pozyskiwane są baterie przeciwlotnicze PATRIOT.

Prócz samolotu myśliwskiego F-35, firma LOCKHEED MARTIN przedstawi swoją ofertę dotyczącą obrony powietrznej i antyrakietowej oraz pochodzący z zakładów PZL Mielec śmigłowiec Black Hawk. Jarosław Rusiecki z PiS, przewodniczący senackiej komisji obrony narodowej uważa, że podczas tegorocznej imprezy, po raz kolejny udowodnione zostanie, że Targi Kielce są wspaniałą marką naszego województwa i samych Kielc. Dodaje, że MSPO skupia ponad 600 wystawców z całego świata, co nadaje prestiżu temu wydarzeniu.

- Jak zwykle imprezie będą towarzyszyć niezwykle ciekawe konferencje. Wiele rzeczy, które są dyskutowane w Kielcach, później wprowadza się w życie. Tak było np. z powołaniem 4. Dywizji Zmechanizowanej Polskich Sił Zbrojnych. Z dużym dynamizmem te działania są już prowadzone. Dywizja jest budowana w Siedlcach. Kielce w tych dniach są dobrym miejscem, gdzie toczą się rozmowy biznesowe przedsiębiorców i przedstawicieli armii, niemalże z całego świata. Kielce będą ważnym miejscem do dyskusji o obronności i bezpieczeństwie w Polsce, Europie i na świecie - mówi Jarosław Rusiecki.

Tradycją Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego są Wystawy Narodowe. Dotychczas swój potencjał obronny prezentowało 13 państw, między innymi USA, Niemcy, Francja, Wielka Brytania oraz Państwa Grupy V4. Krajem wiodącym tegorocznego MSPO ponownie zostały Stany Zjednoczone.

- Nasze bezpieczeństwo opieramy na współpracy z USA oraz wspólnych działaniach sojuszniczych i uczestnictwie w Pakcie Północnoatlantyckim. Wrześniowa wizyta Donalda Trumpa w Polsce jest tego potwierdzeniem. Z pewnością rozmowy prezydentów: Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa będą dotyczyły bezpieczeństwa naszej ojczyzny oraz dalszej współpracy w ramach NATO - dodaje senator Jarosław Rusiecki.

Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego rozpocznie się 3 września, natomiast 7 września odbędzie się dzień otwarty dla wszystkich zwiedzających. Uczestnicy będą mogli zobaczyć między innymi czołgi Leopardy i transportery Rosomak. Nie zabraknie bojowych śmigłowców, a także sprzętu obrony powietrznej.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama