Wielka narada dyrektorów. Szkoły gotowe do roku szkolnego

Data publikacji: 23.08.2019 18:33
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Sadowie. Narada dyrektorów przed rokiem szkolnym 20192020

Sadowie. Narada dyrektorów przed rokiem szkolnym 2019-2020
23.08.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Za niewiele ponad tydzień rozpocznie się rok szkolny. W związku z tym dyrektorzy szkół trzech powiatów: opatowskiego, ostrowieckiego i sandomierskiego spotkali się w piątek w szkole w Sadowiu, aby uczestniczyć w corocznej naradzie. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Kielcach.

Jak mówi Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty, tematem przewodnim są zmiany podyktowane reformą oświaty, która zamyka gimnazja, a przywraca 4-letnie licea i 5-letnie technika. Przekazywane są także informacje z zakresu zmian w przepisach oraz w płacach dla nauczycieli.

- Od 1 września podwyżka to 9,6 proc. płacy zasadniczej, podwyżki za wychowawstwo minimum 300 złotych, 1000 złotych dodatku dla nauczyciela stażysty - wymienia kurator.

Kazimierz Mądzik dodaje, że nabór do szkół średnich w regionie odbył się bez problemu, każdy uczeń znalazł swoje miejsce.

Jak poradziły sobie szkoły średnie z naborem podwójnego rocznika?

Małgorzata Szczepańska, dyrektor Zespołu Szkół nr 2 im. Bartosza Głowackiego w Opatowie mówi, że szkoła przygotowana była na 250 pierwszoklasistów, ostatecznie naukę podejmie 205 osób. Małgorzata Szczepańska mówi, że traktuje te zmiany jako rozwój. Dużym plusem podwójnego rocznika jest to, że nauczyciele w jej szkole wreszcie będą mieli pełne etaty.

- Powstały 4 klasy po gimnazjum i 3 klasy po szkołach podstawowych. Jesteśmy gotowi jeśli chodzi o klasopracownie i o nauczycieli. W tym roku szkolnym nauczyciele zatrudnieni na umowę mają pełne etaty, wcześniej tak nie było - mówi Małgorzata Szczepańska.

W Ostrowcu Świętokrzyskim największym zainteresowaniem absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych cieszyło się Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica. Dyrektor Dariusz Kaszuba mówi, że tegoroczny nabór był rekordowy, a planowano utworzenie 5 lub 6 klas pierwszych.

- Gdy okazało się, że mamy podania wstępne w takiej liczbie, że moglibyśmy otworzyć 11 klas, wówczas zaczęliśmy się temu przyglądać. Nasz organ prowadzący wydał zgodę na 9 klas pierwszych, 5 po gimnazjum i 4 po podstawówce. To łącznie 300 uczniów, wszystkie klasy są wypełnione - mówi Dariusz Kaszuba.

Jak zapewnił, nie będzie systemu dwuzmianowego, w ciągu wakacji przygotowano kolejne sale, dotychczasowy pokój nauczycielski zamieniono na salę dydaktyczną. Jedynym problemem jest brak szafek dla uczniów klas pierwszych. Te wystarczą dla drugich i trzecich klas.

Rok szkolny 2019/2020 rozpocznie się 2 września. Kurator Kazimierz Mądzik podkreśla, że wszystkie szkoły są gotowe na przyjęcie uczniów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama