Tajniki zielarstwa na zamku w Chęcinach

Data publikacji: 24.08.2019 07:25 / Data aktualizacji: 24.08.2019 12:56
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Chęciny. Warsztaty zielarskie

Chęciny. Warsztaty zielarskie
24.08.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak odróżnić trujący mlecz od mniszka lekarskiego? Jak działa babka wąskolistna, a jak pokrzywa? Czy warto mieć w domu aloes? Między innymi tego można się dowiedzieć odwiedzając w ten weekend zamek w Chęcinach.

Warsztaty zielarskie to niewątpliwa atrakcja. Okazuje się, że w naszym regionie, na naszych łąkach, nie brakuje roślin mających zbawienny wpływ na nasze zdrowie, pomagających w różnych dolegliwościach.

Przewodnik świętokrzyski Ewa Krakowiak przypomina, że mamy bardzo dużo ziół, które leczą. Zdarza się jednak, że ludzie mylą mlecz z mniszkiem lekarskim. Mniszek lekarski jest rośliną leczniczą od korzenia po kwiat, natomiast mlecz nie.

Jak je odróżnić? Mniszek ma tylko jeden kwiat, natomiast mlecz ma kilka i troszeczkę później kwitnie. Na naszych łąkach mamy też żywokost, mamy babkę wąsko i szerokolistną.

Pokrzywa znakomicie oczyszcza organizm, daje dużo żelaza, zwłaszcza jak mamy problemy z anemią. Dawniej świętokrzyskie gospodynie dodawały kwitnącą część krwawnika z listkami do rosołu, żeby był bardziej klarowny - wymienia Ewa Krakowiak.

Dodaje, że każdy z nas powinien mieć w domu nie tylko zioła, ale także aloes, który jest panaceum na wiele problemów, podobnie jak żyworódka.

Festyn odbywa się pod hasłem „Zioła i czarownice”, więc kiedy dorośli zgłębiają tajniki medycyny ludowej, młodsi zwiedzający mogą na przykład odbyć kurs latania na miotle.

Od rana na chęcińskiej warowni byli już turyści. Rodzina Jarzębowskich przyjechała z Warszawy. Jak wyjaśniła Agnieszka Jarzębowska, zamek jest pierwszą atrakcją na ich dzisiejszej trasie.

- Od dawna chcieliśmy odwiedzić Chęciny i Kielce, akurat nadarzyła się taka okazja, i przyjechaliśmy. Chcemy też zwiedzić skansen w Tokarni, odwiedzić Jaskinię Raj, Kadzielnię i pójść na jakiś dobry obiad w Kielcach - ujawnia plany.

Warsztat zielarskie potrwają do niedzieli. To dodatkowa atrakcja towarzysząca zwiedzaniu tego miejsca.

Królewski Zamek w Chęcinach jest chętnie odwiedzany przez turystów. W cztery dni długiego weekendu, od czwartku 15 sierpnia do niedzieli 18 sierpnia, warownię odwiedziło aż 12 500 osób. Rekord padł w świąteczny czwartek, kiedy pojawiło się ponad 3600 zwiedzających.

adv adv
Wiadomości
Reklama