Zawody jeździeckie w Końskich

Data publikacji: 24.08.2019 16:12
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Końskie. Zawody jeździeckie

Końskie. Zawody jeździeckie
25.08.2019 / Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Dwudniowe zawody jeździeckie odbywają się w ten weekend w Końskich. Uczestnicy rywalizują o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Końskie. Pula nagród wynosi 7,5 tys. złotych. Jak informuje Tomasz Zelek, wieloletni trener, organizator zawodów, wymogi w hodowli konia sportowego są dość wygórowane. Poza wybudowaniem stajni, należy stworzyć całą infrastrukturę: place, krytą halę, żeby można było jeździć też zimą.

- Plac wykonany musi być z piasku kwarcowego z dodatkami włókniny. Nawierzchnia codziennie jest wałkowana, równana i podlewana. Suchy piasek może powodować urazy u konia - podkreślił trener.

Możliwe jest też skorzystanie z pensjonatu dla konia, gdzie istnieje cała infrastruktura, wtedy, jak dodaje Tomasz Zelek, koszty są niższe.

-To około 2 tys. złotych miesięcznie. W cenie jest pensjonat, trening. Do tej kwoty należy doliczyć opiekę weterynaryjną i kowala - zaznaczył.

Tomasz Zelek upatruje wzrost popularności jeździectwa w tym, że ludzie są coraz zamożniejsi. Prestiż związany z posiadaniem konia, tym że kiedyś jeździectwo zarezerwowane było tylko dla arystokracji, przemawia do wyobraźni wielu ludzi.

Cena zakupu konia na jednym z portali skierowanych do hodowców, waha się od 4 do 100 tys. złotych. Uzależniona jest od rasy, wieku, użytkowania zwierzęcia i sytuacji na rynku.  W ostatnich latach powstało dużo stajni, przykładowo na internetowych mapach widnieje ponad 40 w województwie świętokrzyskim. Mapy nie uwzględniają jednak mniejszych ośrodków, gdzie jest kilka koni hodowanych na potrzeby rekreacji w przydomowych stajniach. Zupełnie inne wymogi trzeba spełnić, jeżeli chcemy hodować konia sportowego.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama