W rocznicę ważnej akcji upamiętnili „Tarzana” i jego oddział

Data publikacji: 25.08.2019 06:40 / Data aktualizacji: 25.08.2019 15:30
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Uroczystości upamiętniające zwycięską akcję Tomasza Wójcika Tarzana i jego żołnierzy z 26 sierpnia 1943 roku

Uroczystości upamiętniające zwycięską akcję Tomasza Wójcika "Tarzana" i jego żołnierzy z 26 sierpnia 1943 roku
Ćmielów. 25.08.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci, rodzina Tomasza Wójcika ps. „Tarzan” oraz zgromadzeni goście oddali hołd wachmistrzowi Narodowych Sił Zbrojnych oraz jego oddziałowi. W poniedziałek przypada 76. rocznica likwidacji niemieckiego generała Kurta Rennera. Był to najwyższy rangą niemiecki żołnierz, którego zlikwidowało polskie podziemie w czasie II wojny światowej.

26 sierpnia 1943 roku między Ćmielowem, a Ożarowem oddział „Tarzana” przypadkowo natknął się na niemieckich żołnierzy. W czasie walki zlikwidowano hitlerowskiego generała Kurta Rennera. To był ogromny sukces polskiego podziemia.

Prezes Ostrowieckich Patriotów Michał Ślusarz podkreśla, że uroczystości nie są jeszcze zbyt popularne, ale ma nadzieję, że niedługo to się zmieni.

- Chcemy, aby powstała tu duża tablica z opisem całej historii z oznaczeniem, że jest to miejsce pamięci historycznej. Będzie można zatrzymać się i przeczytać - informuje Michał Ślusarz.

Babcia Beaty Ulbin była rodzoną siostrą Tomasza Wójcika. Jak mówi, niewiele się o wujku w domu mówiło, temat wojny był zakazany.

- Babcia nie opowiadała o Tomaszu i o czasach wojny. Wielokrotnie nachodzono jej dom. Ludzie podawali się za znajomych „Tarzana” , ale do dziś nie wiemy, czy to byli prawdziwi przyjaciele, czy UB - mówi Beata Ulbin.

Podkreśla, że jako dziecko interesowała się innymi rzeczami, a dziś chłonie każdy nowy fakt na temat ułana z Zawichostu. Dodaje też, że boli ją, gdy żołnierze NSZ są szkalowani. Uważa, że osoby opowiadające wiele nieprawdziwych rzeczy na ich temat nigdy nie starają się dociec prawdy.

- Niewiele jest dokumentów związanych z Tomaszem. Mam nadzieję, że kiedyś dopiszemy coś więcej do jego biografii - mówi Beata Ulbin.

Specjalnie na to wydarzenie z Lublina przyjechał Tomasz Adamski z synem Jakubem.

- Pochodzę z okolic Wyszmontowa. Trzeba pamiętać o człowieku, który jest dla nas bohaterem. Doprowadził do tego, że ludzie czuli się bezpiecznie. Przyjeżdżamy tutaj i do Woli Grójeckiej - mówi Tomasz Adamski.

Rekonstrukcję wydarzenia z 26 sierpnia 1943 roku będzie można obejrzeć w środę w TVP podczas Wielkiego Testu o II Wojnie Światowej. Widzowie zobaczą urywek filmu „Tarzan” - ułan z Zawichostu” produkcji Ostrowieckich Patriotów.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama