Oddadzą hołd kieleckim ofiarom Holocaustu

Data publikacji: 25.08.2019 07:55 / Data aktualizacji: 26.08.2019 06:27
Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
28.8.2016 Kielce. Rocznica zagłady kieleckiego getta

28.8.2016 Kielce. Rocznica zagłady kieleckiego getta
Fot. Wojciech Habdas - Radio Kielce / 28.8.2016 Kielce. Rocznica zagłady kieleckiego getta

W Kielcach trwają obchody 77. rocznicy zagłady kieleckiego getta. Dziś o godzinie 17.00, przed pomnikiem „Menora”, poświęconym kieleckim ofiarom Holokaustu, znajdującym się przy ulicy IX Wieków Kielc odbędzie się uroczystość upamiętnienia pomordowanych. Po krótkiej modlitwie zapalone zostaną znicze.

Wczoraj pamięć mieszkańców naszego miasta wyznania mojżeszowego uczcili Kielczanie, którzy udali się w Pielgrzymkę Pamięci do Treblinki, dokąd wywieziono ofiary. Pielgrzymi odwiedzili też Żydowski Instytut Historyczny, by zobaczyć stałą wystawę „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu”, prezentującą działalność konspiracyjnej grupy Oneg Szabat (hebr. Radość Soboty) - tworzącej archiwum w getcie warszawskim oraz synagogę w Górze Kalwarii. A do końca sierpnia będzie można oglądać wystawę, składającą się z archiwalnych zdjęć, kalendarium, mapy i świadectw, ustawioną w dwóch miejscach: przy Ławeczce Karskiego stojącej przy ulicy Sienkiewicza oraz pomniku Menora, przy ulicy IX Wieków Kielc. 

Przypomnijmy, w dniach 20-24 sierpnia 1942 roku hitlerowcy wywieźli z Kielc do obozu w Treblince ponad 20 tysięcy osób. Na miejscu zastrzelono około 1500 - głównie starszych, chorych i dzieci. Po długiej i uciążliwej podróży podtrzymywano w Żydach przekonanie, że jadą w nowe miejsce do pracy, a Treblinka to tylko stacja tymczasowa, że zostaną poddani zabiegom higienicznym, po których otrzymają z powrotem swoje rzeczy złożone w depozycie. Po zakończeniu wysiedlenia w Kielcach pozostało około 2 tysięcy Żydów, których uwięziono w obozie pracy przy ul. Stolarskiej i Jasnej.

Obchody 77. rocznicy zagłady kieleckiego getta organizuje Stowarzyszenie im. J. Karskiego w Kielcach.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama