Bogdan Latosiński zbulwersowany działaniami władz miasta

Data publikacji: 26.08.2019 08:30 / Data aktualizacji: 26.08.2019 09:55
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu
Bogdan Latosiński, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Transportu Publicznego MPK

Bogdan Latosiński, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Transportu Publicznego MPK
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Oddala się zawarcie porozumienia między związkowcami Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji a władzami miasta. Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bogdan Latosiński, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Transportu Publicznego MPK w Kielcach, powiedział na naszej antenie, że winę za taką sytuację ponosi magistrat.

Jak już informowaliśmy, podczas piątkowych obrad związkowców z MPK zapadły decyzje o wejściu w spór zbiorowy i ogłoszeniu pogotowia strajkowego. Konflikt z władzami miasta trwa od kilku tygodni, a dotyczy m.in. nagłych zmian rozkładów jazdy i przerzucania kursów, zamawianych przez miasto z droższego na tańszy kontrakt. Stanowisko związkowców zostało wysłane do magistratu, a władze Kielc miały w piątek odpowiedzieć na pismo, nanosząc poprawki lub przedstawiając swoją wersję. Związkowcy nie otrzymali jednak dokumentu.

Tym faktem zbulwersowany jest poseł Latosiński.

- Gość Radia Kielce przyznał, że traktowanie załogi MPK przez władze Kielc jest niepoważne. Chcemy wiedzieć, czy możemy inwestować, czy nie - zaznaczył poseł Latosiński.

- Nie może być sytuacji, że my w styczniu kupujemy 13 autobusów, które wprowadzamy na rynek, a nagle przychodzi maj i tydzień czasu przed, dowiadujemy się, że około 7 autobusów z tych zakupionych nie ma pracy. Oprócz tego robi się takie rozkłady, które odstraszają pasażerów komunikacji miejskiej - mówi Bogdan Latosiński.

- Po pierwsze w godzinach szczytu są takie linie, gdzie autobusy jeżdżą opóźnione, a kierowcy nie wysiadają zza kierownicy, a z drugiej strony w godzinach późno wieczornych autobusy mają dłuższe przeloty niż w szczycie, co z kolei powoduje, że kierowca albo musi się zatrzymywać, albo jechać 20 km/h - podkreślił gość Radia Kielce.

Poseł Latosiński skrytykował również piątkową poranną wizytę zastępcy prezydenta Kielc, Arkadiusza Kubca na zajezdni MPK.

- Żaden z tych kierowców nie wiedział, że to jest wiceprezydent, myśleli, że to jest nowy dyrektor ZTM, którego załoga też nie miała okazji poznać, po prostu zrobiono sobie propagandę. W nocy zapadła decyzja polityczna Platformy Obywatelskiej podejrzewam - mówił poseł Latosiński.

Jak dodał, miasto ignoruje związkowców, odwiedzając pracowników MPK, ale nie kontaktując się w sprawach porozumienia. Parlamentarzysta dodaje jednak, że na razie spółka nie zamierza przerywać wykonywania przewozów.

Po ogłoszeniu pogotowia strajkowego następnym krokiem w proteście jest referendum strajkowe, podczas którego związkowcy zdecydują o ewentualnym przerwaniu pracy.

Reklama