Rozpoczyna się remont Pałacu Wielopolskich

Data publikacji: 26.08.2019 13:54
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Remont Pałacu Wielopolskich w Częstocicach

Remont Pałacu Wielopolskich w Częstocicach
Ostrowiec Świętokrzyski. 26.08.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Rozpoczyna się remont Pałacu Wielopolskich w Częstocicach w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na wkroczenie ekipy remontowej zabytek czekał półtora roku. Pałac został zamknięty dla turystów w lutym 2018 roku.

- Zakres inwestycji jest ogromny i kosztowny. Trzeba wymienić niemal wszystko, łącznie z instalacjami - mówi Beata Kobiałka, pełniąca obowiązki dyrektora muzeum.

Wykonawca wszedł do pałacu, skuto już posadzki, zdemontowano schody prowadzące do piwnic. Przystąpiono do rozbiórki dachu, ponieważ ma być w całości wymieniony. Poprawiona zostanie elewacja i droga dojazdowa do muzeum. Znaczącą zmianą będzie odnowienie tarasu od strony ogrodu. Dawniej odbywały się tam koncerty i spotkania plenerowe. Od dłuższego czasu nie był używany. Po remoncie ma tam powstać scena z miejscami siedzącymi. Zrewitalizowana zostanie też część parkowa, gdzie pracują już archeolodzy.

Duże zmiany czekają także kopalnie krzemienia w Krzemionkach. Wykonawca pojawi się ze sprzętem w październiku. Zamontowany zostanie szyb z windą. Wydrążony zostanie około 20-metrowy chodnik. Te prace sprawią, że kopalnię będą mogły odwiedzać osoby niepełnosprawne. Nowy blask zyska domek archeologa, poprawiona zostanie kładka, która wiedze przez pole górnicze.

Prace w Krzemionkach rozpoczną się dopiero wtedy, gdy zakończony zostanie sezon turystyczny. Jeśli nie będzie komplikacji, wykonawca powinien zdążyć przed weekendem majowym, bo wtedy zwyczajowo Krzemionki rozpoczynają sezon.

To nie koniec prac. W Krzemionkach pojawi się profesjonalna wystawa, która będzie obrazować życie neolitycznych górników. Przetarg na to zadanie muzeum ogłosi jeszcze w tym roku.

Pałac Wielopolskich w czasie II wojny światowej służył jako mieszkanie dla urzędników Zakładów Ostrowieckich. W piwnicy żołnierze Armii Krajowej produkowali granaty. Istniał w nim też szpital wojskowy. W okresie powojennym w budynku funkcjonowały dwie szkoły podstawowe, świetlica i przedszkole.

Ostatni generalny remont pałacu był prowadzony w latach 60. XX wieku. Remont samego Pałacu Wielopolskich kosztować będzie ponad 5 milionów złotych. Dotychczas nie był on możliwy, bo nie można było znaleźć firmy budowlanej gotowej podjąć się tego zadania.

Remont Pałacu Wielopolskich potrwa do czerwca 2020 roku.

Reklama