Tablica upamiętni żołnierzy z Kielc walczących na Westerplatte

Data publikacji: 26.08.2019 15:16
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Kielce. 26.08.2019. Projekt tablicy, która zawiśnie na Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach

Kielce. 26.08.2019. Projekt tablicy, która zawiśnie na Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach
Fot. Dorota Klusek / Radio Kielce

W dniu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, w niedzielę, 1 września, na placu przed Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy pamięci 80 żołnierzy 2 Dywizji Piechoty Legionów w Kielcach. Ta grupa stanowiła trzon obrońców składnicy tranzytowej na Westerplatte.

Jak wyjaśnia Jarosław Machnicki, dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury w Kielcach tajny rozkaz w sprawie zorganizowania plutonu wartowniczego dotarł do Kielc 28 lutego 1939 roku. Precyzyjnie określał, jakie osoby są potrzebne.

- W większości byli to żołnierze z rocznika 1915 i podoficerowie. Jedynym oficerem, który wyjeżdżał z Kielc razem z pozostałą obsadą placówki był pan Leon Pająk, wtedy porucznik 4. Pułku Piechoty. Wyruszyli stąd w marcu i w różnych grupach dotarli na Westerplatte - mówi Jarosław Machnicki.

Tablica zostanie umieszczona na jednej z kolumn przed wejściem do budynku. Jej uroczyste odsłonięcie nastąpi 1 września o godzinie 13.00 po zakończeniu miejskich obchodów wybuchu II wojny światowej, które odbędą się na Cmentarzu Starym w Kielcach. Nie będzie to jedyny akcent związany z wydarzeniami z września 1939 roku. Jak dodaje Jarosław Machnicki, do wybuchu wojny będzie nawiązywała także historyczna ekspozycja.

- Zgromadzone zostaną pamiątki i osobiste przedmioty żołnierzy, a także uzbrojenie produkowane w Kielcach. Będą między innymi hełmy, manierki, bagnety robione w hucie „Ludwików”. Myślę, że będą to ciekawe rzeczy zwłaszcza dla młodych ludzi - wyjaśnia dyrektor Wojewódzkiego Domu Kultury.

Otwarcie wystawy planowane jest na 6 września.

Reklama