Coraz bliżej budowy Głównego Urzędu Miar

Data publikacji: 27.08.2019 11:18
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Laboratorium Głównego Urzędu Miar w Kielcach  wizualizacja

Laboratorium Głównego Urzędu Miar w Kielcach - wizualizacja
Fot. Biuro projektowe BDM Architekci

Do 2023 roku w Kielcach mają stanąć laboratoria Głównego Urzędu Miar. Formalnie przekazana została kluczowa dla inwestycji część terenu za starostwem powiatowym. Następnym krokiem będą przetargi, które wyłonią wykonawcę budowy.

Wiceminister Anna Krupka zaznaczyła, że przygotowania do budowy w Kielcach GUM trwały od trzech lat i wiązały się ze współpracą wszystkich ważnych organów regionu. Wspólnie pracowały na to urząd marszałkowski, wojewódzki, ministerstwa oraz miasto. Wiceminister podziękowała także samorządowcom i parlamentarzystom, którzy aktywnie działali na rzecz przeniesienia GUM właśnie do stolicy regionu świętokrzyskiego.

Senator Krzysztof Słoń liczy na to, że powstanie w Kielcach tak ważnej instytucji zatrzyma w regionie młodych ludzi, którzy często w poszukiwaniu pracy wyjeżdżają do innych miast lub za granicę.

Poseł Maria Zuba zaznaczyła, że województwo świętokrzyskie nie było jedynym walczącym o umiejscowienie u siebie Laboratoriów Głównego Urzędu Miar, a sam proces przekonania do siebie władz odpowiedzialnych za decentralizację porównała do wygranej bitwy.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, która od początku walczyła o przeniesienie GUM do regionu wspomniała o tym, jak istotna w doprowadzeniu projektu do tego etapu była współpraca ponad podziałami wszystkich stron zaangażowanych w realizację przedsięwzięcia. Dodała, że szczególnie trudnym etapem, który udało się zamknąć było znalezienie odpowiedniego terenu pod budowę instytucji.

Jak mówi wicemarszałek Renata Janik, Główny Urząd Miar jest inwestycją, która wymaga ogromnych nakładów finansowych, ale która pozwoli na długoterminowy rozwój regionu świętokrzyskiego.

Rektor Politechniki Świętokrzyskiej Wiesław Trąmpczyński, zwrócił uwagę, że budowa GUM jest ważną informacją także dla świata nauki w regionie. Dodał, że Główny Urząd Miar pełni kluczową rolę na poziomie państwa, ale i w ujęciu międzynarodowym.

Kielce. Miejsce, w którym powstanie zespół laboratoriów badawczych Głównego Urzędu MiarFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Laboratoria GUM mają być jednym z najnowocześniejszych kampusów badawczych w Europie. Będą zlokalizowane na 13-hektarowej działce u zbiegu ulicy Wrzosowej i alei księdza Jerzego Popiełuszki. Tworzyć go będzie kompleks 25 laboratoriów. Koszt budowy szacowany jest na 170 milionów złotych.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama