Nowy sprzęt usprawni akcje ratownicze

Data publikacji: 27.08.2019 15:38
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
27.08.2019 Cedzyna. Zalew. Wojewoda Agata Wojtyszek przekazała ratownikom WOPR łódź ratowniczą

27.08.2019 Cedzyna. Zalew. Wojewoda Agata Wojtyszek przekazała ratownikom WOPR łódź ratowniczą
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ratownicy Świętokrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego otrzymali dziś nowy sprzęt. To łódź motorowa, która przyda się w codziennej pracy, a także szkoleniu. Motorówka kosztowała 60 tysięcy złotych i została zakupiona z pieniędzy wojewody przeznaczonych na realizację zadań z zakresu ratownictwa wodnego.

Wojewoda Agata Wojtyszek przyznaje, że ratowników należy wspierać, bo są niezwykle ważni dla osób wypoczywających nad zbiornikami w regionie.

- Bezpieczeństwo nad wodą to ważne zagadnienie, nad którym trzeba się pochylić w województwie świętokrzyskim. Co roku zdarzają się tu utonięcia oraz inne tragiczne wypadki. Zarówno akcje ratownicze, niesienie pomocy w sytuacjach zagrożenia, jak i edukacja ludzi przebywających nad wodą są niezwykle istotne - mówi.

Ratownicy, którzy będą korzystać z łodzi nie kryją, że bardzo ich cieszy dodatkowe wyposażenie.

- To specjalistyczny sprzęt ratowniczy, który pozwala nam rozwinąć umiejętności. Do tej pory korzystaliśmy z łodzi WOPR-owskiej - mówią.

Piotr Molasy, prezes Świętokrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego wyjaśnił, że łódź ma moc 30 koni mechanicznych i wykonana jest z najlepszych materiałów.

- Łódź może zmieścić 12 osób. Nowy nabytek zostanie sprawdzony w najbliższy weekend, kiedy na zbiorniku w Cedzynie będą organizowane regaty - podkreśla.

Ratownicy przez cały sezon monitorują to, co dzieje się nad zbiornikiem w Cedzynie i czuwają nad bezpieczeństwem zwiedzających. Przyznają, że najczęstszym błędem plażowiczów jest wypływanie poza chroniony teren bez zabezpieczeń w elementy widoczne z dalszej odległości. Zaznaczają, że nawet jeśli człowiek bardzo dobrze pływa, może ulec wypadkowi. W zbiorniku pływają skutery wodne, które w kilka sekund osiągają prędkość stu kilometrów na godzinę i mogą rozjechać człowieka. Ratownicy apelują także o niespożywanie alkoholu nad wodą.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama