Miasteczko drogowe będzie służyć dzieciom z Kunowa

Data publikacji: 27.08.2019 15:43
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Miasteczko drogowe przy SP im. Antoniego Hedy Szarego

Miasteczko drogowe przy SP im. Antoniego Hedy "Szarego"
Kunów. 27.08.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Wymalowane skrzyżowania, przejścia dla pieszych, ulice, ronda, a nawet ósemka. Są też najważniejsze znaki drogowe, które najczęściej pojawiają się w różnych miejscowościach, imitują te prawdziwe, ponieważ znajdują się na wysokich słupach, ale same znaki są mniejsze od tych, które znajdują się przy prawdziwych drogach.

W Kunowie, na terenie Szkoły Podstawowej im. Antoniego Hedy „Szarego” przy ulicy Szkolnej powstało miasteczko drogowe. Jak informuje Dorota Opara, dyrektor placówki, prace nad utworzeniem miasteczka trwały trzy dni i zakończyły się w poniedziałek popołudniu.

W miasteczku uczniowie mogą poznać zasady poruszania się po drogach wewnętrznych, w okolicach przejazdu kolejowego czy na rondzie. Dorota Opara zauważa, że młodzież szkolna sporo jeździ na rowerach, dlatego miasteczko przyda się szczególnie im. Młodsze dzieci również będą się edukować.

- W czwartej klasie można zdobyć kartę rowerową, więc będą świetne warunki do przeprowadzenia egzaminu. Ogólnie też będzie można doskonalić wiedzę z zakresu bezpieczeństwa w ruchu kołowym jak i pieszym - informuje Dorota Opara.

Dodaje też, że znaków drogowych jest dość dużo, aby dzieci miały szerszą wiedzę i wiedziały jak się zachować w różnych sytuacjach.

Stworzenie miasteczka było możliwe dzięki wsparciu gminy, która poprawiła nawierzchnię na starym asfaltowym boisku. Burmistrz Lech Łodej uważa, że miasteczko drogowe z pewnością będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem. To też inwestycja w bezpieczeństwo mieszkańców.

- W 2017 roku położyliśmy nakładkę asfaltową za prawie 40 tysięcy złotych i czekała na to, aż WORD zainstaluje swoje urządzenia, które warte są 21 tysięcy złotych. To kwota poważna - informuje Lech Łodej.

Dodaje, że Ci, którzy korzystają z dróg publicznych powinni się edukować, aby być bezpiecznym.

Do dyspozycji szkoły zakupiona została także mobilna sygnalizacja świetlna, którą można ustawić w różnych miejscach na terenie miasteczka.

To druga tego typu instalacja w powiecie. Jedyne miasteczko dotąd funkcjonowało w Ostrowcu Świętokrzyskim przy szkole podstawowej im. Bolesława Chrobrego.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama