Ta choroba rozpoczyna się już w wieku niemowlęcym

Data publikacji: 27.08.2019 16:16
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Zdrowie
Na zdjęciu: dr n. med. Jarosław Kossak - kardiolog

Na zdjęciu: dr n. med. Jarosław Kossak - kardiolog
Kielce. 27.08.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Miażdżyca, to proces chorobowy, który podstępnie rozwija się przez wiele lat. Prowadzi do bardzo groźnych schorzeń, groźnych nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Jakich? O tym rozmawialiśmy z dr n.med. Jarosławem Kossakiem, kardiologiem.

- Skąd się bierze miażdżyca?

To przewlekła choroba polegająca na zamianach w tętnicach w całym organizmie. Rozpoczyna się już w wieku niemowlęcym i ten proces toczy się przez całe życie. Oczywiście z różnym nasileniem u różnych ludzi.   

- Jakie są czynniki ryzyka zachorowania na miażdżycę?

Możemy je podzielić na niezależne i zależne od nas. Do tych pierwszych zaliczamy wiek, płeć (częściej miażdżyca dotyka mężczyzn) oraz występowanie tej choroby u członków naszej rodziny. Natomiast czynniki zależne od nas, a które przyczyniają się do rozwoju miażdżycy, to palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, niewielka aktywność fizyczna i otyłość.  

- Skutki miażdżycy mają wiele twarzy.

Tak. Miażdżyca prowadzi do groźnych chorób, m.in. udaru mózgu, nadciśnienia tętniczego, niewydolności nerek oraz choroby niedokrwiennej serca.

- Jak można zapobiegać miażdżycy?

Przede wszystkim należy uprawiać jakąś aktywność fizyczną. Jeżeli palimy papierosy, to postarajmy się jak najszybciej porzucić ten zgubny nałóg. Z kolei jeżeli cierpimy na nadciśnienie tętnicze, to musimy leczyć tę chorobę.

Pierwsza część rozmowy:

Druga część rozmowy:

Tagi do tego wpisu
Reklama