Policja podsumowuje wakacje na drogach. Dramatyczne statystyki

Data publikacji: 27.08.2019 16:23
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
Wypadek w miejscowości Sichów Duży w gminie Rytwiany

Wypadek w miejscowości Sichów Duży w gminie Rytwiany
17.08.2019 / Fot. KP PSP Staszów

33 osoby zginęły, a 263 zostały ranne od początku lata na drogach województwa świętokrzyskiego - tak wynika z policyjnych statystyk. Podczas konferencji prasowej funkcjonariusze apelowali o rozwagę w czasie końcówki wakacji.

Kamil Tokarski z zespołu prasowego świętokrzyskiej policji zaznaczył, że w najbliższych dniach ruch na drogach będzie większy, w związku z tym należy przygotować się na wzmożone kontrole policyjne.

- Przed nami jeszcze 6 dni wakacji, dlatego też spotkaliśmy się, aby wzmóc ten apel i prosić o większą rozwagę podczas powrotów z wakacji - mówił Kamil Tokarski.

Komisarz Artur Putowski, zastępca Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach zaznaczył, że drogi województwa świętokrzyskiego od miesiąca patroluje grupa Speed zajmująca się zwalczaniem piratów drogowych.

- Policjanci z tej grupy są bardzo aktywni, ujawniają i eliminują z ruchu tych wszystkich, którzy popełniają przestępstwa czy wykroczenia drogowe. Wykorzystają maksymalnie sprzęt, który posiadamy samochody nieoznakowane z kamerami, jak i ręczne mierniki prędkości. Po miesiącu z ruchu wyeliminowaliśmy prawie 80 piratów drogowych. Piętnujemy takie wykroczenia jak nieudzielanie pierwszeństwa przejazdu. W czasie służby zatrzymaliśmy także ponad 30 nietrzeźwych kierowców oraz kilku będących pod działaniem narkotyków - dodał Artur Putowski.

Funkcjonariusze przypomnieli także o zbliżającej się akcji „bezpieczny powrót do szkoły”, która rozpocznie się wraz z rokiem szkolnym i będzie trwać przez 5 dni. Mundurowi sprawdzają w trakcie niej infrastrukturę w pobliżu szkół. Prawidłowe oznakowanie przejść dla pieszych, ustawienie znaków, działanie sygnalizacji, zamontowanie barier ochronnych. Na polskich drogach w trakcie wakacji zginęło 530 osób.

Reklama