Jak przygotować uczniów do matury z matematyki?

Data publikacji: 27.08.2019 19:37
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
27.08.2019 Kielce. PŚk. Seminarium dla nauczycieli matematyki

27.08.2019 Kielce. PŚk. Seminarium dla nauczycieli matematyki
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Nauczyciele matematyki z całego województwa spotkali się dziś w Kielcach. W Politechnice Świętokrzyskiej rozmawiali o tym, jak skutecznie uczyć swojego przedmiotu. Jak mówi Danuta Pyrek, nauczycielka w Liceum Akademickim Korpusu Kadetów w Suchedniowie i główna organizatorka seminarium, matematycy otrzymali programy nauczania dostosowane do nowej podstawy programowej.

- Zależy nam na tym, żeby każdy z nich był w stanie dobrze przygotować swoich uczniów do nowej matury z matematyki - tłumaczy Danuta Pyrek.

Ona sama ma ogromne doświadczenie w uczeniu tego przedmiotu, przez wiele lat była autorką arkusza do Świętokrzyskiej Próbnej Matury, którą organizują Uniwersytet Jana Kochanowskiego, Radio Kielce i Echo Dnia.

Doktor Andrzej Lenarcik, z Politechniki Świętokrzyskiej mówi, że nowa podstawa programowa będzie bardziej rozbudowana niż obecna.

- Słowo „nowa” nie oznacza tutaj jakiejś rewolucji. Ona wraca do pewnych elementów, które zostały zaniechane, kiedy matematyka stała się obowiązkowym przedmiotem na maturze. Była wówczas tendencja, by nie przytłoczyć młodzieży, stąd nieco zmniejszono zakres treści w szkołach średnich - mówi doktor Andrzej Lenarcik.

27.08.2019 Kielce. PŚk. Seminarium dla nauczycieli matematykiFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Nowa podstawa obejmie absolwentów podstawówek, którzy w tym roku rozpoczną naukę w pierwszych klasach szkół średnich. Kamil Słoka, nauczyciel matematyki w Niepublicznym Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Konarskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim mówi, że nowa podstawa nie jest zaskoczeniem dla nauczycieli. Ale na pewno konieczne będzie dobra analiza, tak, by jak najskuteczniej przekazać wiedzę uczniom, zwłaszcza tym, którzy za matematyką nie przepadają.

- Jest sporo zagadnień, które wcześniej były tylko na rozszerzeniu, teraz będą też na podstawie, więc może być to problem dla osób, które czują się nieco słabsze z matematyki. Ale systematyczna praca na pewno umożliwi każdemu zdanie egzaminu dojrzałości - uważa Kamil Słoka.

Seminarium jest wstępem do szkoleń, które zostaną zorganizowane wśród nauczycieli matematyki w województwie.

Reklama