Zielone światło dla modernizacji Muzeum Archeologicznego w Wiślicy

Data publikacji: 28.08.2019 18:05
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Wiślica. Bazylika i Muzeum Archeologiczne

Wiślica. Bazylika i Muzeum Archeologiczne
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zarząd Województwa Świętokrzyskiego przeznaczy więcej pieniędzy na to zadanie. Brakującą kwotę dołoży także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W lipcu ogłoszono już piąty przetarg na realizację inwestycji i po raz kolejny okazało się, że oferty w nim złożone są za drogie. Pierwotnie muzeum zabezpieczyło na ten cel 11,5 miliona złotych, tymczasem najtańsza oferta opiewała na kwotę prawie 19 milionów złotych.

Magdalena Kusztal, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w urzędzie marszałkowskim w Kielcach wyjaśnia, że inwestycję ratować chce zarówno minister Piotr Gliński, jak i władze regionu.

- Minister kultury i dziedzictwa narodowego, któremu bardzo zależy na tej inwestycji, powiedział że resort dołoży brakująca kwotę, aby nie organizować przetargów w nieskończoność, ale województwo musi zwiększyć wkład własny o 444 tysiące złotych. Zarząd województwa jednogłośnie przyjął oświadczenie, że zwiększamy środki - wyjaśnia dyrektorka.

Wynika to z rozłożenia kosztów finansowania projektu unijnego - 85 procent kosztów inwestycji pokrywają fundusze unijne i ministerstwo, pozostałe 15 procent samorząd województwa jako jednostka prowadząca muzeum.

Pieniądze będą uruchomione w przyszłym roku, a prace mają zakończyć się w 2021 roku.
Projekt składa się z dwóch części o łącznej wartości 26 milionów złotych. W ramach projektu będą wykonane prace budowlane, a następnie zostanie stworzony scenariusz wystawy i wyposażenia.

Projekt zakłada między innymi: przebudowę oraz rozbudowę pawilonu archeologicznego przy ulicy Batalionów Chłopskich, wykonanie prac w podziemiach bazyliki kolegiackiej, prace w rejonie bazyliki i dzwonnicy. Pawilon archeologiczny, podziemia pod Bazyliką, dzwonnica w ramach modernizacji zostaną połączone w jedną ścieżkę turystyczną, co przyczyni się do uatrakcyjnienia szlaku zwiedzania.

Realizacja projektu przyczyni się do powstania unikatowego na skalę Polski i Europy szlaku zamykającego wszystkie najważniejsze wiślickie zabytki w całość tworząc kompleks muzealny.

adv adv
Wiadomości
Reklama