Powiat kielecki z dużymi planami drogowymi

Data publikacji: 28.08.2019 19:04
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Przedstawiciele samorządu będą starać się o 45 milionów złotych w ramach Funduszu Dróg Samorządowych na przebudowę i budowę dróg powiatowych, mostów, a także ścieżki rowerowej.

Powiat zabiega o pieniądze na wyremontowanie około 20 odcinków dróg o łącznej długości 24,5 kilometra. Prace są zaplanowane na drogach powiatowych w gminach Bodzentyn, Górno, Chęciny, Morawica, Daleszyce, Zagnańsk i Łopuszno.

W planach jest też budowa dwóch mostów. Pierwszy z nich ma powstać na granicy dwóch gmin – Piekoszowa i Łopuszna w miejscowości Wierna Rzeka. Jak informuje Cezary Majcher, członek zarządu powiatu, obecna konstrukcja jest w fatalnym stanie.

- Zdecydowaliśmy, że most po wielu latach eksploatacji wymaga interwencji. Wybudujemy zupełnie nową konstrukcję, obok tej, która istnieje teraz. Nie zakłóci to ruchu, mieszkańcy do czasu powstania nowego mostu będą korzystać ze starego - wyjaśnia.

Koszt tej inwestycji to około 4 milionów złotych. Druga o połowę tańsza instalacja mostowa ma powstać w gminie Daleszyce w miejscowości Danków. Do tej pory nie było tu mostu, przejazd przez rzekę był możliwy, gdy pozwalał na to niski stan wody. W innym razie samochody musiały wybierać dłuższą, objazdową trasę.

Największą inwestycją wartą prawie 18 milionów złotych ma być budowa nowej ścieżki rowerowej na odcinku Ciekoty - Święta Katarzyna.

To kontynuacja inwestycji realizowanej przez gminę Masłów - mówi Cezary Majcher.

- Stworzenie ścieżki pozwoli na swobodne poruszanie się turystów od Masłowa aż do Świętej Katarzyny. Będzie stanowić dobrą bazę turystyczną nie tylko dla Masłowa, ale też ościennych gmin - podkreśla.

Ścieżka wraz z tą już stworzoną w Masłowie będzie miała łącznie około 10 kilometrów. Na razie powiat kielecki czeka na decyzję dotyczącą pierwszego naboru Funduszu Dróg Samorządowych, ogłoszonego w tym roku. Wojewoda wpisała na listę zadania realizowane przez powiat na łączną kwotę prawie 145 milionów złotych. O ostatecznych inwestycjach realizowanych w regionie zdecyduje minister.

Reklama