Dzień Solidarności i Wolności upamiętni upadek komunizmu [OGLĄDAJ]

Data publikacji: 29.08.2019 08:31 / Data aktualizacji: 29.08.2019 09:36
Autor: Robert Felczak / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Waldemar Bartosz przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności

Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej Solidarności
Kielce. 29.08.2019 / Fot. Aneta Cielibała-Gil / Radio Kielce

31 sierpnia przypada Dzień Solidarności i Wolności - święto państwowe obchodzone w rocznicę porozumień sierpniowych. To był historyczny zryw Polaków do wolności i niepodległości, który zapoczątkował proces upadku komunizmu i wyzwolenia narodów Europy Środkowej i Wschodniej.

Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności” podkreślił, że święto ma kilka aspektów.

- Dla młodszego pokolenia to data odległa, dlatego naszym obowiązkiem jest jej przybliżanie. Poza tym to także okazja, aby jeszcze raz przypomnieć sobie przesłanie Solidarności i aby odnieść je do obecnej sytuacji. Mimo, że było to 39. lat temu, to nadal jest aktualne - powiedział Waldemar Bartosz.

Dodał, że dziś wiele jest problemów, ale jeden z najważniejszych w kodeksie pracy to brak ponadzakładowych układów zbiorowych.

- Jest to swego rodzaju konstytucja dla pracowników i pracodawców. Bez tego mamy do czynienia ze swego rodzaju patologią. Dla wielu pracodawców jest to wygodne - zaznaczył szef świętokrzyskich struktur „Solidarności”.

Waldemar Bartosz odniósł się też do jesiennych wyborów.

- „Solidarność” nie wystawia swoich kandydatów. Nie zwalnia nas to z odpowiedzialności za kraj. Będziemy wspierać pewnych kandydatów, ale których jeszcze nie wiemy. Wszystko będzie zależeć od ich programów i wiarygodności. Nie będzie poparcia dla list. Znając obecną sytuację w kraju z pewnością nasze sympatie są po stronie Prawa i Sprawiedliwości - zaznaczył przewodniczący.

Zdaniem Waldemara Bartosza sondaże pokazujące, że 46 procent Polaków nie chce iść do wyborów świadczą o złej jakości uprawianej polityki.

Program obchodów Dnia Solidarności i Wolności w regionie 

KIELCE
31 sierpnia 2019r.
godz. 17.20 – złożenie kwiatów przed Tablicą upamiętniającą powstanie „Solidarności”. (Skwer im. S. Żeromskiego).
godz. 18.00 – Msza święta w intencji Ojczyzny i Świata Pracy sprawowana przez ks. kanclerza Kurii Diecezjalnej w Kielcach, ks. kan. dr Adama Perza, w kościele p.w. św. Józefa Robotnika. (ul. Turystyczna 3).

 
Uroczystości związane z XXXIX rocznicą powstania NSZZ "Solidarność" będą miały miejsce również w Delegaturach Zarządu Regionu Świętokrzyskiego.

Delegatura BUSKO-ZDRÓJ
1 września 2019r.
godz. 9.30
Msza święta w intencji Ojczyzny i „Solidarności” w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku-Zdroju.

Delegatura Jędrzejów
1 września 2019r.
godz. 11.00
Msza święta w intencji Ojczyzny i „Solidarności” w kościele pod wezwaniem Matki Bożej Łaskawej w Jędrzejowie (ul. Dygasińskiego 96A).
8 września 2019r.
od godziny 8.00 - w Chorzewie k/Jędrzejowa na małym zbiorniku odbędą się Spławikowe rodzinne zawody wędkarskie z okazji 39 rocznicy powstania NSZZ „Solidarność”.

Delegatura Końskie
1 września 2019r.
godz. 9.30
Msza św. w intencji Ojczyzny i „Solidarności” w kolegiacie pod wezwaniem św. Mikołaja w Końskich (ul. Ks. Józefa Granata 8). Po Mszy św. złożenie kwiatów przed płytą poświęconą NSZZ „Solidarność”.

Delegatura OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
25 sierpnia 2019r.
godz. 10.30
Msza święta w intencji Ojczyzny i „Solidarności” w kościele pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim. Po nabożeństwie złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą NSZZ „Solidarność”.

Delegatura PIŃCZÓW
1 września 2019r.
godz. 12.00
Msza święta w intencji Ojczyzny i „Solidarności” w kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Pińczowie (klasztor).

Delegatura Skarżysko-Kamienna
31 sierpnia 2018r.
godz. 17.00
Msza święta w intencji Ojczyzny i „Solidarności” w kościele pod wezwaniem św. Józefa w Skarżysku-Zachodnim. Po nabożeństwie złożenie kwiatów pod Pomnikiem Bojowników o Wolność i Niepodległość na Skwerze Solidarności.

Delegatura Starachowice
30 sierpnia 2019r.
godz. 14.30
Początek uroczystości przed Budynkiem Biura Głównego MAN Bus Sp. z o.o.
- Złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą członkom NSZZ „Solidarność” w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Starachowicach - Budynek Biura Głównego MAN BUS;
- Złożenie kwiatów pod tablicą i popiersiem księdza Jerzego Popiełuszki – kościół pw Świętej Trójcy;
- Złożenie wiązanek pod obeliskiem Anny Walentynowicz;
- Przemarsz na Rondo „Solidarności” i złożenie wiązanek pod Kamieniem „Solidarności”;
- Przejazd pod kościół Wszystkich Świętych i złożenie wiązanek pod Pomnikiem „Solidarności” i Tablicą Robotników.
(Organizatorem powyższych uroczystości jest Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” w MAN Bus Sp. z o.o.)

31 sierpnia 2018 r.
godz. 14.00
Uroczystości pod Kamieniem „Solidarności” w Starachowicach (organizuje Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” Pracowników Oświaty i Wychowania w Starachowicach).
godz. 15.00
Msza święta w intencji Ojczyzny i „Solidarności w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Starachowicach. Po mszy złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Tablicy „Solidarności” w Panteonie Pamięci.
godz. 16.00
Festyn „Solidarności” na placu przy Krytej Pływalni (organizuje Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” w MAN Bus Sp. z o.o.).

Delegatura Staszów
Koniemłoty
18 sierpnia 2019r.
godz. 9.30 - Modlitwa, zapalenie zniczy i złożenie kwiatów na grobie ks. Romana Kotlarza (cmentarz parafialny);
godz. 9.40 – Przemarsz ze sztandarami do kościoła parafialnego;
godz. 9.50 - Złożenie kwiatów pod obeliskiem poświęconym ks. Romanowi Kotlarzowi;
godz. 10.00 - Uroczysta Msza św. w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w intencji ks. R. Kotlarza oraz „Solidarności” w 39. rocznicę powstania Związku.

Delegatura WŁOSZCZOWA
15 września 2019r.
godz. 12.00
Msza święta w intencji Ojczyzny i „Solidarności” w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny we Włoszczowie (przy Rynku).

 


Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama