Doszło do skażenia rzeki Czarnej? Są już wyniki badań

Data publikacji: 29.08.2019 11:57
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Stąporków. W oczyszczalni ścieków doszło do wycieku nieznanej substancji do rzeki Czarna

Stąporków. W oczyszczalni ścieków doszło do wycieku nieznanej substancji do rzeki Czarna
29.08.2019 / Fot. Magdalena Galas-Klusek / Radio Kielce

Nie ma już zagrożenia na rzece Czarnej w okolicach Stąporkowa. Jak informowaliśmy, wczoraj w wodzie pojawiła się nieznana substancja. Dziś sytuacja jest pod kontrolą a służby sanitarne i ochrony środowiska oraz samorząd Stąporkowa monitorują sytuację.

W nocy strażacy zainstalowali specjalne tamy uniemożliwiające dalsze przedostawanie się zanieczyszczeń.

Ze wstępnych badań wynika, że do wody nie dostały się substancje chemiczne, a związki o charakterze biologicznym, które nie są groźne dla życia i zdrowia mieszkańców Stąporkowa oraz organizmów żyjących w rzece.

Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pobrali próbki. Jak zapewnia Beata Siadul z Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Stąporkowie nie ma powodu do obaw.

- Ze wstępnych ustaleń wynika, że jest to zwykły osad ściekowy, który ulegnie samoistnemu rozkładowi. Nie są to żadne substancje chemiczne. Szczegółowe wyniki z pobranych próbek będą za 5 dni - dodaje Beata Siadul.

Łukasz Kłys sekretarz Urzędu Miejskiego w Stąporkowie, informuje jak doszło do wycieku.

- Został zastosowany nowy środek, który w połączeniu z wysokimi temperaturami spowodował spiętrzenie piany i nastąpił wyciek czynnego osadu biologicznego, czyli mieszanki mikroorganizmów służących do oczyszczania ścieków - zaznacza sekretarz.

Pracownicy oczyszczalni próbowali usprawnić i przyspieszyć pracę zakładu, dlatego doszło do wycieku. W przyszłości kanalizacja będzie oczyszczana tak jak przed wypadkiem.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama