Patriotyczny weekend w Końskich

Data publikacji: 30.08.2019 07:07
Autor: Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Uroczystości Konecki Wrzesień

Uroczystości "Konecki Wrzesień"
Końskie. 01.09.2018 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

W gminie Końskie rozpoczyna się największe patriotyczne święto. Celem Koneckiego Września jest upamiętnienie wszystkich, którzy walczyli zarówno we wrześniu 1939 roku jak i w czasie całej II wojny światowej.

Obchody rozpocznie zapalenie zniczy pod Tablicami Katyńskimi przy Alei Katyńskiej o godzinie 14.30. Jak informuje Marzena Kądziela, wicedyrektor Domu Kultury w Końskich, w sobotę na koneckim cmentarzu przed pomnikiem partyzantów o godz. 16.00 odbędzie się Apel Pamięci.

- Oprócz przybliżenia historii koneckiego września zaplanowano recytację wierszy patriotycznych przez znanego aktora Andrzeja Młynarczyka - dodaje wicedyrektor.

Także w sobotę, w miejskiej bibliotece o godz. 18.00, odbędzie się wieczór wspomnień z kombatantami. Dodatkowo Marek Jedynak z kieleckiego IPN, opowie o „Dziennikach Staszka”, swojej najnowszej publikacji historycznej. Książka opisuje kampanię 1943 roku w Górach Świętokrzyskich z perspektywy jej uczestnika.

Jak dodaje Marzena Kądziela, w niedzielę (1 września) na placu przed Kolegiatą Świętego Mikołaja o godz. 9.30 odprawiona zostanie msza polowa. Przed liturgią wystąpią młodzi artyści z Domu Kultury oraz aktor Andrzej Deskur, który będzie recytował wiersze patriotyczne.

Później, w domu kultury o godz. 16.30, odbędzie się prelekcja Krzysztofa Woźniaka, lokalnego historyka i autora popularnego bloga konskie.org.pl. Prelekcji towarzyszyć będzie wystawa zdjęć historycznych „Końskie w czasach okupacji hitlerowskiej 1939-1945”.

Jak dodaje Marzena Kądziela, główna część obchodów organizowanych przez dom kultury to koncert „Wyśpiewane historie”, który rozpocznie się o godz. 17.00 na scenie letniej domu kultury. - Wystąpią młodzi wokaliści z akompaniamentem zespołu kierowanego przez Romana Cieślaka - informuje Marzena Kądziela.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama