Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci ma pomysł na nowy film

Data publikacji: 30.08.2019 15:09
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Uroczystości upamiętniające zwycięską akcję Tomasza Wójcika

Uroczystości upamiętniające zwycięską akcję Tomasza Wójcika "Tarzana" i jego żołnierzy z 26 sierpnia 1943 roku
Smugi. 25.08.2019 / Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Tym razem obraz ma przedstawiać ostrowieckie zgrupowanie „Błyskawica”. Scenariusz został już przygotowany, są też osoby, które chcą się włączyć w produkcję filmu, to. m.in. reżyser Sławomir Mazur oraz członkowie grup rekonstrukcyjnych, którzy zagrali we wcześniejszej produkcji „Tarzan - ułan z Zawichostu”.

Jak mówi prezes Ostrowieckich Patriotów, Michał Ślusarz, „Błyskawica” to organizacja młodzieżowa podziemia antykomunistycznego, która działała na terenie Szewny i Ostrowca.

- To byli młodzi ludzie, którzy mieli po dwadzieścia kilka lat. Mamy kontakt z trzema rodzinami, które chcemy pokazać w filmie, rodzina Stanisława Staronia jest najbardziej zaangażowana - mówi Michał Ślusarz.

Stowarzyszenie Ostrowieccy Patrioci mają kontakt także z ostatnim żyjącym członkiem tej organizacji - Januszem Kolasińskim, ps. Drugi Mały. Był najmłodszy w tej organizacji. Miał 16 lat, gdy zamknęło go UB. Jak podkreśla Michał Ślusarz, stowarzyszenie ma za zadanie propagować lokalną historię, przypominać o ludziach zapomnianych, a zasłużonych dla Polski. Informuje, że do wystąpienia w filmie chcą zaprosić dr. Ryszarda Śmietankę-Kruszelnickiego oraz Leszka Bukowskiego, który prowadził poszukiwania na kieleckiej „łączce”.

Jak przyznaje Michał Ślusarz, problemem są pieniądze, ponieważ projekt nie otrzymał tym razem dofinansowania z Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W związku z tym zachęca osoby prywatne, przedsiębiorców, samorządy czy stowarzyszenia do wsparcia inicjatywy.

Film będzie dystrybuowany przede wszystkim w szkołach, aby wiedza o lokalnej historii była znana przez młodych ludzi.

Według wstępnych ustaleń sceny miałyby być kręcone na terenie Ostrowca i Szewny.

Reklama