Żywa lekcja historii na polach przy zamku chęcińskim

Data publikacji: 01.09.2019 09:59 / Data aktualizacji: 01.09.2019 20:05
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
01.09.2019 Chęciny. Rekonstrukcja historyczna związana z II wojną światową

01.09.2019 Chęciny. Rekonstrukcja historyczna związana z II wojną światową
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Ponad 40 rekonstruktorów, konie i pirotechnika - na polach przy zamku chęcińskim po raz 12. odbyła się rekonstrukcja związana z II wojną światową. Kilkuset widzów obejrzało w sumie trzy epizody związane z ziemią kielecką.

- Widowisko zaczęło się od przypomnienia pierwszych dni września w rejonie Chęcin - mówi Dionizy Krawczyński, prezes Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznych „Jodła”.

- Pierwszy września 1939 roku, piątek. Do Chęcin na targ szli cywile. Spadły na nich bomby. Opowiadamy nie tylko o 1939 roku, ale o różnych walkach, które miały miejsce w tej okolicy. Na przedpolach Kielc pluton Wojska Polskiego pod dowództwem porucznika Buczka walczył z rozpoznaniem niemieckim. Tu przejeżdżali też ułani z 8. Pułku Ułanów, walczący pod Szczekocinami, którzy dotarli do Kielc. Opodal przechodziły oddziały płk Wilniewczyca rozbite pod Złotym Potokiem, które broniły potem Kielc - wymienia Dionizy Krawczyński.

Na historyczne widowisko przyszło wielu rodziców z dziećmi. W rozmowie z Radiem Kielce podkreślali, że w ten sposób chcą przekazywać im historię.

Pan Dariusz Pęczkowicz przyjechał z rodziną z Kielc. Podkreśla, że wspólnie jeżdżą na wiele rekonstrukcji historycznych, żeby dzieci poznawały historię w sposób lekki i łatwy, poniekąd naocznie przeżywając historyczne wydarzenia. Żywa historia pokazuje też chłopcom, jak to było naprawdę, że ludzie autentycznie ginęli, a nie jak na ekranie telewizora lub komputera.

Z kolei pan Krzysztof z dwoma synami przyjechał na piknik z Brzezin. Jego synowie na wszystkich kramach chcą kupować pistolety, więc postanowił pokazać im realne strzały i wybuchy. Dodaje, że rozmawiał ze starszym synem o wybuchu II wojny światowej i chłopiec chciał przyjechać na rekonstrukcję.

Widowisko historyczne odtwarzające sceny z II wojny światowej zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Jodła” dzięki wsparciu wojewody świętokrzyskiego, urzędu marszałkowskiego oraz Urzędu Miasta i Gminy Chęciny. Rekonstrukcja była elementem 12. edycji miejskiego Pikniku Historycznego „II wojna światowa w Chęcinach”.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama