Zacięta rywalizacja na zalewie w Cedzynie

Data publikacji: 01.09.2019 12:00 / Data aktualizacji: 01.09.2019 21:37
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
01.09.2019 Cedzyna. Zalew. Regaty

01.09.2019 Cedzyna. Zalew. Regaty
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

29 jachtów wystartowało w Pierwszych Regatach o Puchar Świętokrzyskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego na zalewie w Cedzynie. Podczas dwudniowych rozgrywek uczestnicy zawodów wzięli udział w siedmiu wyścigach.

Regaty odbyły się w czterech kategoriach: optymist, laser, otwartopokładowa i kabinowa.

Piotr Molasy, prezes Stowarzyszenia Świętokrzyskiego WOPR mówi, że w regatach wzięli udział bardzo utalentowani podopieczni uczniowskich klubów sportowych i klubów żeglarskich. W najmłodszej klasie wiekowej startowali nawet pięciolatkowie. Nastoletnia Natalia Borusińska z Kielc bierze udział w podobnych zawodach od pięciu lat. Zainspirował ją tata. 

- Na co dzień staram się trenować, a w sezonie letnim jeździmy na regaty. Warto spróbować, bo to niecodzienny sport, więc zawodnicy mogą czuć się wyjątkowi. Poznaje się dużo ludzi i zmienia się podejście do życia. Żeglarstwo uczy m.in. samodzielności - mówi uczestniczka regat.

Natalia Borusińska dodaje, że będąc na wodzie trzeba wykazać się odpowiednimi cechami i konkretnymi umiejętnościami.

- Potrzebne są cierpliwość, samozaparcie i chęci, bo w ćwiczenie żeglarskich umiejętności trzeba włożyć dużo pracy. Na wodzie potrzebne jest skupienie, trzeba sprawdzić czy wiatr jest dobry i skąd wieje, skąd nadchodzą szkwały. Każdy zawodnik musi też pilnować swojej łódki i przechylać ją odpowiednio, by płynęła prosto. Całość jest dość skomplikowana - przyznaje zawodniczka.

Świętokrzyskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przejęło ośrodek w Cedzynie w marcu tego roku. W planach jest organizowanie tu wielu imprez promujących sportowy tryb życia, w tym żeglarstwo.

Podobne wiadomości
Reklama