Biskup Tomasik: mamy obowiązek stać na straży wartości, bronić ich i utrzymać

Data publikacji: 01.09.2019 14:40
Autor: Ewa Golińska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Skarżysko. Wojewódzkie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na zdjęciu wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek Biskup Henryk Tomasik

Skarżysko. Wojewódzkie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Na zdjęciu wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek, Biskup Henryk Tomasik
Skarżysko-Kamienna. 01.09.2019 / Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Przed grzechem pychy przestrzegał biskup radomski Henryk Tomasik w homilii wygłoszonej w sanktuarium Matki Boskiej Ostrobramskiej w Skarżysku-Kamiennej. Hierarcha, przypominając słowa Jezusa: „Kto się wywyższa, będzie poniżony" nawoływał wiernych do pokory.

Jak podkreślił - przyjęcie tych zasad możliwe jest wówczas, gdy uznamy motywację, sięgającą wieczności.

- Postawę pokory widzieliśmy u Maksymiliana Kolbe - pokornego zakonnika, który oddaje życie za drugiego człowieka, widzieliśmy ją również u Matki Teresy. Oboje zostali wywyższeni przez akt kanonizacji - powiedział biskup.

Jak dodał - przy trumnie pokornej Matki Teresy pochylali głowy królowie, prezydenci i premierzy wielu państw.

Biskup radomski przestrzegł wiernych przed odrzuceniem tych zasad, kiedy to człowiek uważa się za kogoś wyższego, za „nadczłowieka". Jak mówił - skutki takiej postawy mogą być tragiczne. To właśnie z takiej postawy rodzą się wojny. 

W kontekście pychy hierarcha przypomniał tragedię II wojny światowej, do której doprowadził przywódca III Rzeszy, uważający się właśnie za „nadczłowieka".

- W tej wojnie uczestniczyło ponad półtora miliarda osób, 110 milionów ludzi z bronią. Według różnych ocen zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi, w tym 6 milionów Polaków - mówił biskup.

Biskup Henryk Tomasik przypomniał tragedię 1 września, bombardowanie śpiącego Wielunia, obronę Poczty Polskiej w Gdańsku i Westerplatte, które poddało się dopiero 7 września. Do 20 września broniła się Warszawa, do 28 - Modlin. 6 października, po ostatniej bitwie kampanii, pod Kockiem broń złożyły oddziały generała Kleeberga. Generał musiał podjąć dramatyczną decyzję o kapitulacji - powiedział biskup.

- Skutkiem wojny była śmierć milionów ludzi, zniszczone miasta, wioski, kościoły, dzieła sztuki - dodał.

Biskup zaznaczył, że o tragedii wojny, jej ofiarach winniśmy pamiętać, bo narody tracąc pamięć, tracą życie.

- Wspominamy dzisiaj naszych braci, którzy oddali życie w obronie ojczyzny. Myślimy o żołnierzach i ludności cywilnej. Modlimy się za polskich żołnierzy, którzy przelewali krew na wszystkich kontynentach. Modlimy się także po chrześcijańsku za tych, którzy zadawali śmierć - mówił.

Hierarcha powiedział, że dziś szczególnie prosić trzeba o pokój, który jak mówił święty Augustyn - jest ciszą porządku.

- Pokój jest owocem uporządkowanych relacji między narodami, między osobami. Jest to możliwe wówczas, gdy człowiek uporządkuje swoje relacje z Bogiem - dodał.

Biskup radomski odwołał się do Encykliki papieża Jana XXIII, który w 1962 roku, podczas kryzysu amerykańsko-rosyjskiego nawoływał do pokoju.

- Pokój na ziemi, którego wszyscy ludzie tak żarliwie pragną nie może być budowany i utrwalany inaczej, jak tylko przez wierne zachowanie porządku, ustanowionego przez Pana Boga. Pokój trzeba budować w oparciu o zasady moralne. Narody mają wobec siebie prawa i obowiązki. Relacje między ludźmi winny być budowane wedle zasady prawdy, sprawiedliwości, żywej solidarności duchowej i wolności - dodał biskup.

Biskup przypomniał też słowa Cypriana Kamila Norwida: „Ludzkość bez Boskości sama siebie zdradza". Dodał, że odrzucenie zasad moralnych, których fundamentem jest Dekalog zawsze prowadzi do tragedii.

Hierarcha podkreślił wagę nauczania Jana Pawła II, który apelował o wzięcie odpowiedzialności za Polskę.

- Wspólne dziedzictwo, któremu na imię Polska. To imię wszystkich nas określa. To imię wszystkich nas zobowiązuje. To imię wszystkich nas kosztuje - powiedział.

Biskup zaznaczył, że polska tożsamość związana jest od wieków z chrześcijaństwem. Wiara zawsze dawała nadzieję Polakom. Odnosząc się do słów, które Jan Paweł II wypowiedział 12 czerwca 1987 r. w Gdańsku: „Każdy z nas ma jakieś swoje Westerplatte" biskup stwierdził, że mamy obowiązek stać na straży wartości, bronić ich i utrzymać.

Posłuchaj Homilii

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama