PiS deklasuje rywali w przedwyborczym sondażu

Data publikacji: 01.09.2019 18:00
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Prawo i Sprawiedliwość może liczyć na 11 mandatów w wyborach parlamentarnych w województwie świętokrzyskim. Tak wynika z sondażu Ośrodka Badawczego Dobra Opinia, przeprowadzonego dla „Echa Dnia”.

Na PiS swój głos oddałoby 52 proc. ankietowanych. Na drugim miejscu plasuje się Koalicja Obywatelska z wynikiem 22 procent poparcia, co przekłada się na trzy mandaty. Na podium z 10-procentowym poparciem w regionie znalazł się PSL-Koalicja Polska - 1 mandat. Na Lewicę (SLD, Wiosna, Razem) zagłosowałoby 9 procent mieszkańców, co przełożyłoby się na jeden mandat w Sejmie. Poniżej 5-procentowego progu wyborczego w regionie znajdują się: Konfederacja Wolność i Niepodległość (3 proc.), Skuteczni Piotra Liroya-Marca (2,5 proc.) i Bezpartyjni Samorządowcy (1,5 proc.).

W porównaniu do sondażu, jaki Ośrodek Badawczy Dobra Opinia przeprowadził na początku sierpnia, tylko Prawo i Sprawiedliwość zanotowało wzrost poparcia, o prawie 5 proc. (z 47,4 do 52 proc). Koalicja Obywatelska zanotowała ponad 2-procentowy spadek (z 24,2 do 22 proc.). Nieznacznie, bo o 0,3 proc. spadło także poparcie dla PSL-Koalicja Polska. O cztery procent zmalało poparcie dla Lewicy (z 13 do 9 proc.). Natomiast Konfederacja Wolność i Niepodległość w porównaniu z poprzednim badaniem zanotowała 2,2-procentowy spadek.

W skali kraju na Prawo i Sprawiedliwość głos oddałoby 45 procent ankietowanych, co pozwala na uzyskanie 246 mandatów. Drugie miejsce zajmuje Koalicja Obywatelska z wynikiem 30 procent, co przekłada się na 155 mandatów w Sejmie. Na trzecim miejscu z poparciem 11 procent znajduje się Lewica - taki wynik pozwoli na zdobycie 45 mandatów. Do Sejmu dostałby się także PSL-Koalicja Polska, który z wynikiem 6 procent poparcia zdobywa 13 mandatów.

Pod progiem wyborczym znalazły się m.in. Konfederacja Wolność i Niepodległość - 4 proc., Koalicja Bezpartyjni Samorządowcy - 2,5 proc., Skuteczni Piotra Liroya-Marca - 1 proc.

 

KOMENTARZE:

Zdaniem posła Krzysztofa Lipca, prezesa świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości, taki wynik sondażowy, to dobry prognostyk przed wyborami, które odbędą się 13 października.

- Nasze poparcie cały czas rośnie. Jest to zasługa skutecznie prowadzonej kampanii, która jest jeszcze w początkowej fazie. Okazuje się, jednak, że warto spotykać się z ludźmi i prosić ich o głosy, tak, jak my to czynimy. Bardzo dziękuję za to, że wyborcy w województwie świętokrzyskim już teraz udzielili nam takiego poparcia. Podkreślam jednak, że najważniejszym sondażem będzie dzień wyborów. Jestem przekonany, że nasza praca, którą będziemy wykonywać w regionie w ramach kampanii, przyniesie jeszcze lepsze efekty - dodaje.

Poseł Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki, podkreśla, że najlepszym sondażem są wybory. Jak zaznacza, kolejne badanie wśród mieszkańców wskazujące na wysoki wynik dla Prawa i Sprawiedliwości, to dowód na to, że wyborcy doceniają zmiany, które zostały wprowadzone w ciągu ostatnich czterech lat.

- Ten sondaż pokazuje, że mieszkańcy województwa świętokrzyskiego dobrze reagują i odbierają wszystkie programy społeczne, które jako rząd wprowadziliśmy. Pokazujemy skuteczność i naszą wiarygodność, spełniamy nasze obietnice. Świadczy o tym także projekt przyszłorocznego budżetu, który po raz pierwszy od trzydziestu lat, nie będzie miał deficytu, będzie zrównoważony. Zaświadczają o tym, także wszystkie dobre inwestycje dla województwa świętokrzyskiego, jak m.in. budowa kampusu laboratoryjnego GUM w Kielcach - mówi Anna Krupka.

Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych podkreśla, że wyniki sondażu są odzwierciedleniem wiarygodnej polityki prowadzonej przez Prawo i Sprawiedliwość.

- Prawo i Sprawiedliwość reprezentuje swoją wiarygodność. Spotykamy się z Polakami po to, aby ich słuchać i rozwiązywać ich problemy. A Polacy wiedzą, że to, co obiecujemy, to realizujemy. Tak było przez ostatnie cztery lata. Wiedzą też, że tak będzie w kolejnych latach, co doceniają w tym sondażu. Każdy wynik jest dobry, ponieważ wiąże się z poparciem Polaków dla Prawa i Sprawiedliwości, a to poparcie jest dla nas najważniejsze - zaznacza.

Poseł Artur Gierada, szef świętokrzyskiej Platformy Obywatelskiej oceniając wyniki sondażu podkreśla, że Koalicja Obywatelska będzie musiała maksymalnie intensywnie wykorzystać czas kampanii wyborczej, aby dotrzeć ze swoim programem do mieszkańców świętokrzyskiego.

- Taki wynik 13 października nie byłby satysfakcjonujący. Sądzę, że partie prodemokratyczne, ich szeroki blok od Platformy Obywatelskiej po Lewicę czy PSL będą w stanie wspólnie zdobyć większość sejmową, a jedna partia nie będzie miała jej samodzielnie. To nie służy ani rozwojowi kraju, ani poszanowaniu wartości państwa prawa. Musi być kontrola nad każdym rządem, liczę, że Polacy też tak zadecydują - dodaje.

Andrzej Szejna, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej w regionie podkreśla, że podchodzi z pokorą do wszystkich sondaży, także tych, które dają mniejsze poparcie dla Lewicy. Jak zaznaczył, takie badania zawsze zachęcają do cięższej pracy.

- Każdy wynik, który wprowadza Lewicę do parlamentu, jest dla mnie wspaniały. Zobaczycie państwo, że ostateczny wynik Lewicy będzie dużo lepszy, niż dzisiaj się niektórym wydaje, dlatego, że jesteśmy jedynym wiarygodnym ugrupowaniem nieumoczonym we władzę i jakiekolwiek układy przez ostatnie kilkanaście lat. Myślę, że to zaprocentuje. Dziś w Polsce potrzeba zmiany nie tylko PiS-u, ale także PO, PSL-u i wielu innych - zaznacza.

 

„Echo Dnia” we współpracy z Ośrodkiem Badawczym Dobra Opinia zrealizowało w dniach 23-29 sierpnia sondaż poparcia dla komitetów wyborczych, które wystawią swoje listy kandydatów w wyborach do Sejmu w Świętokrzyskiem. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej kwotowo próbie 500 dorosłych mieszkańców województwa świętokrzyskiego metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza.

Reklama