Zmarł Stefan Świerczek, „Lew” z oddziału „Jędrusie”

Data publikacji: 02.09.2019 11:40
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Na zdjęciu w środku Stefan Świerczek

Na zdjęciu (w środku): Stefan Świerczek
Fot. kombatanci.gov.pl

Nie żyje Stefan Świerczek, partyzant z oddziału „Jędrusie”. Zmarł wczoraj, w wieku 96 lat.

Stefan Świerczek z Gawłuszowic urodził się w 1923 roku. Był jednym z dwóch ostatnich, żyjących członków oddziału „Jędrusie” - informuje Krzysztof Jońca, wiceprezes Stowarzyszenia Jędrusie w Połańcu.

- Był podopiecznym naszego stowarzyszenia. Często brał udział w spotkaniach z młodzieżą i w uroczystościach patriotycznych. Był jednym z bardziej aktywnych członków oddziału „Jędrusie”. Miał pseudonim „Lew”. Niemcy zamordowali jego brata i matkę, która nie chciała wydać kryjówki partyzantów - mówi Krzysztof Jońca.

Pogrzeb Stefana Świerczka odbędzie się 4 września w kościele w Gawłuszowicach o godzinie 14.00.

Jak podaje Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, oddział partyzancki "Jędrusie" działał od wiosny 1941 roku do końca wojny na ziemi kieleckiej oraz Podkarpaciu. Wywodził się z lokalnej organizacji konspiracyjnej Odwet. Poza akcjami dywersyjnymi wobec Niemców, wykonywaniem wyroków śmierci i kar na agentach i konfidentach niemieckich, oddział prowadził także pomoc charytatywną. Wspierał aresztowanych i ich rodziny przez organizowanie sieci punktów wysyłkowych paczek dla osadzonych w niemieckich obozach.

Do najsłynniejszych akcji „Jędrusiów” należą rozbicie niemieckiego więzienia w Opatowie, obrona wsi Stróżki przed pacyfikacją i bitwa w obronie Radoszyc.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama