Muzeum Okręgowe w Sandomierzu kupiło nową rzeźbę

Data publikacji: 02.09.2019 13:35
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
Komentarze
Rzeźba króla Stefana Batorego autorstwa Mieczysława Waltera

Rzeźba króla Stefana Batorego autorstwa Mieczysława Waltera
Sandomierz. 02.09.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Prawie 2-metrowa rzeźba króla Stefana Batorego stała się własnością Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Praca Mieczysława Weltera kosztowała w sumie 56 tysięcy 100 złotych z czego dofinansowanie ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego wyniosło 42 tysiące złotych.

Jak powiedział dyrektor Muzeum Okręgowego - Dominik Płaza, zakup rzeźby jest bardzo ważny ponieważ król Batory był związany z sandomierskim zamkiem, kilkakrotnie tutaj przebywał. Rzeźba wzbogaca kolekcję dotyczącą królów, którzy byli w Sandomierzu, wzbogaca też sam zbiór rzeźb.

Ogromne znaczenie ma także to, że autorem rzeźby jest Mieczysława Welter, wybitny współczesny artysta, którego prace znajdują się w różnych miejscach w Europie.

Bożena Ewa Wódz z działu sztuki w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu powiedziała, że artysta wzorował się na portrecie króla wykonanym w XVII wieku przez nadwornego malarza Marcina Kobera. Stefan Batory ma pociągłą twarz, wysoko zarysowane brwi, wypukłe kości policzkowe, długi ostry nos i pociągłą brodę. Sylwetka jest potężna - dodała Bożena Ewa Wódz.

Rzeźba króla Stefana Batorego autorstwa Mieczysława Waltera02.09.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Rzeźba jest wykonana z cementu barwionego na blady, różowy kolor, co imituje piaskowiec. Waży ponad pół tony.

Król Stefan Batory przebywał w Sandomierzu po raz pierwszy w 1578 roku i podpisał wówczas  dokument dotyczący powołania Mennicy Olkuskiej. Następnie w 1579 roku złożył swój podpis pod decyzją o powstaniu cechu bednarskiego i szewskiego. Kolejne pobyty króla w Sandomierzu  miały miejsce w latach 1583-85. Ostatni tuż przed śmiercią w 1586 roku. Stefan Batory nakazał wówczas dokończyć budowę zachodniego skrzydła zamku, które istnieje do dziś.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama