Stary pałac zamienili na nowoczesny budynek

Data publikacji: 02.09.2019 13:43
Autor: Izabela Mortas / Kategoria: Wiadomości z regionu
Inauguracja roku szkolnego w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie

Inauguracja roku szkolnego w Powiatowym Zespole Szkół w Łopusznie
Łopuszno. 02.09.2019 / Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Trzypiętrowy budynek z pełnowymiarową halą i nowoczesnymi pracowniami - taki jest nowy budynek Powiatowego Zespołu Szkół w Łopusznie. Dziś odbyła się tam inauguracja roku szkolnego.

Do czerwca młodzież uczyła się w zabytkowym pałacu Dobieckich. Zarówno nauczyciele, jak i dyrektorka Teresa Pasowska przyznawali, że pozostanie on symbolem szkoły.

- Zawsze będziemy mieć sentyment do pałacu i na pewno pozostanie on w naszych sercach. Czasy wymagają jednak postępu. Cieszymy się z nowego budynku i nowoczesnej szkoły - zaznacza dyrektorka.

Nowa, trzypiętrowa szkoła mieści się nieopodal pałacu Dobieckich, przy ulicy Kasztanowej. Wielką zmianą jest to, że lekcje wychowania fizycznego będą odbywać się w hali sportowej, a nie jak dotychczas na korytarzach. Do dyspozycji uczniów jest też sala fitness i siłownia. W pełni wyposażone są również pracownie, między innymi fryzjerska, gastronomiczna i hotelarska.

Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki była pod wrażeniem obiektu, a zwłaszcza nowoczesnej hali. Życzyła uczniom, by inwestowali w swoją przyszłość i spędzili owocny czas w szkole.

- Jesteście w wieku, w którym już się myśli o przyszłości i się ją planuje. Niech się spełniają wasze marzenia, tak jak spełniło się marzenie o budowie tej nowoczesnej szkoły - mówiła Anna Krupka.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Lipiec odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do uczniów, a także wręczył na ręce dyrektor placówki prezent - polską flagę. Sam nie krył, że obiekt bardzo mu się podoba i jest to świetny prezent na rozpoczynający się rok szkolny dla młodzieży.

- Bardzo się cieszę, że władze powiatu przy wsparciu państwa tworzą tak doskonałe warunki edukacyjne dla rozwoju sportu. To wielka rzecz, że dzisiaj polskie szkoły stoją na tak wysokim poziomie - mówił Krzysztof Lipiec.

Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Maria Zuba zauważyła, że to nie jedyna placówka przygotowana z takim rozmachem w regionie.

- W Chmielniku i w Piotrowicach też jest piękna szkoła. Takie miejsca powinny powstawać dla dobra młodzieży, która tu właśnie przygotowuje się do dorosłego życia, ale też dla nauczycieli, którzy tutaj spędzają wiele godzin. Otoczenie nauki i pracy jest bardzo ważne - podkreślała.

Wicemarszałek Renata Janik przyznała, że obiekt jest imponujący.

- Myślę, że jest on na miarę XXI wieku. Powstał także dzięki wkładowi samorządu województwa, po połowa kosztów pochodzi z funduszy unijnych, którymi dysponują władze regionu. Młodzież będzie się mogła kształcić w bardzo dobrych, komfortowych warunkach, co sprzyja rozwojowi i odkrywaniu talentów - podkreślała wicemarszałek.

Starosta Mirosław Gębski jest przekonany, że nowy budynek spełni oczekiwania młodzieży.

- Gdy chodziłem do szkoły, to takich warunków na pewno nie było. Tu są bardzo dobre warunki zarówno do nauki, jak i uprawiania sportów - podkreśla starosta.

Podobnie mówią uczniowie, którzy nie kryją, że to dobrze zaprojektowany obiekt. Najbardziej cieszy hala sportowa.

- Mamy na pewno dużo więcej pomocy naukowych i więcej miejsca. Najbardziej jednak cieszy sala gimnastyczna, bo pozwoli na urozmaicone lekcje WF - mówią.

Naukę w szkole rozpoczyna łącznie 625 uczniów, w tym połowa to pierwszoklasiści.

Reklama