Nowe wyzwania, nowy rok szkolny. W Piotrkowicach także w nowej placówce

Data publikacji: 02.09.2019 15:35 / Data aktualizacji: 02.09.2019 17:50
Autor: Daniel Lenart / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Wojewódzkie rozpoczęcie roku szkolnego. Na zdjęciu Anna Krupka  poseł

Wojewódzkie rozpoczęcie roku szkolnego. Na zdjęciu: Anna Krupka - poseł
Piotrkowice. 02.09.2019 / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Około 150 tysięcy uczniów z regionu rozpoczęło dziś oficjalnie nowy rok szkolny. Niektórzy z nich będą uczyć się w nowych szkołach. Tak jest w Piotrkowicach, w gminie Chmielnik, gdzie dziś odbywały się wojewódzkie uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego.

Po raz pierwszy w nowym budynku Zespołu Placówek Oświatowych, w którym znajduje się podstawówka i przedszkole.

Uczniowie nie ukrywali, że trochę tęsknią za wakacjami, ale zapewniali, iż nowa szkoła bardzo im się podoba. Tak mówili Kinga, Mateusz i Amelka. Jak twierdzili uczniowie - jest dużo większa, czystsza. Ma nowoczesne place zabaw. Mateusz dodał, że duże wrażenie robi klimatyzowana sala gimnastyczna.

Także rodzice są pod wrażeniem nowej placówki. Ewa Ryk mówiła, że skończyła starą podstawówkę w Piotrkowicach i zawsze będzie mieć do niej sentyment. Ale bardzo podobają jej się nowe sale lekcyjne oraz place zabaw.

- Dzieci tutaj mają dużo miejsca, dużo przestrzeni do zabawy. Moje dziecko chodzi do przedszkola, a drugie do podstawówki. Klasy są znacznie lepiej wyposażone, a przedszkole jest bardzo kolorowe i dzieci są zachwycone - stwierdziła Ewa Ryk.

Szkoła w Piotrkowicach ma nową siedzibę, bowiem pojawili się spadkobiercy poprzednich właścicieli zabytkowego zespołu pałacowego, w którym do tej pory działała podstawówka. Budowa nowej siedziby kosztowała ponad 23 miliony złotych.

Jak podkreślała obecna na dzisiejszych obchodach Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki- część pieniędzy przekazał premier Mateusz Morawiecki, przy wsparciu jej resortu.

- To są nowoczesne wykończenia, bardzo przestronna sala gimnastyczna, która dzięki wsparciu z mojego ministerstwa mogła zostać wykonana. Cieszę się, że także dzięki moim staraniom można było ten obiekt sfinansować - mówiła Anna Krupka.

Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości w przemówieniu do uczniów i pozostałych uczestników inauguracji roku szkolnego w Piotrkowicach podkreślał, że ich pierwsza, najważniejsza lekcja właśnie trwa.

- To lekcja, która pokazuje, że działając razem możemy osiągnąć wszystko - przekonywał senator.
Paweł Wójcik, burmistrz Chmielnika nie ukrywał zadowolenia. Jak stwierdził, ta inwestycja była oczekiwana przez mieszkańców, a z budżetu gminy na budowę szkoły przeznaczono ponad 7 milionów złotych.

Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podkreślał, że budynek jest przyjazny środowisku. Ma ogniwa fotowoltaiczne i kotły nowej generacji.

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski mówiła, że nowoczesne szkoły, jak ta w Piotrkowicach znacznie poprawiają jakość edukacji. Ale to tylko jeden z elementów, który wpływa na wyniki uczniów.

- Rozmowa o edukacji, to kolejny etap. Jesteśmy przed Okrągłym Stołem Edukacyjnym, który odbędzie się w naszym województwie z udziałem ministra Dariusza Piontkowskiego. Myślę, że uwagi przekazane przez uczestników pozwolą na dalszą naprawę naszej oświaty - uważa wojewoda. Jak podkreśliła, w szkole zawsze najważniejszy powinien być uczeń.

Maria Zuba, poseł Prawa i Sprawiedliwości stwierdziła, że jest optymistką, jeżeli chodzi o rozpoczynający się rok szkolny.  

- Zapowiadało się, że zaczniemy go od strajku w szkołach. Ale pracowite wakacje, pełne konsultacji i dyskusji na temat oświaty sprawiły, że możemy radośnie przystępować do pracy -  podkreśliła parlamentarzystka.

Jak dodała - początek roku szkolnego, to również czas wzrostu nauczycielskich pensji. Będą one wyższe o prawie 10 procent, a uwzględniając poprzednią podwyżkę, w roku 2019 nauczycielskie zarobki wzrosną o 15 procent.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama