Wyjątkowa wystawa „Sandomierz w czasie okupacji”

Data publikacji: 02.09.2019 21:17
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
Wystawa „Sandomierz w czasie okupacji”

Wystawa „Sandomierz w czasie okupacji”
Sandomierz. 02.09.2019 / Fot. Grażyna Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Zdjęcia przedstawiające holocaust, przemarsz niemieckich wojsk przez Sandomierz, życie w getcie, tajne nauczanie i handel uliczny zaprezentowano na wystawie „Sandomierz w czasie okupacji”, zorganizowanej w Porcie Kultury. Pokazanych jest w sumie 130 fotografii. Większość z nich pochodzi z Muzeum Okręgowego i portalu „Czarno- biała fotografia Sandomierza”, a także od osób prywatnych tj. od Ewy Sierokosz, Rafała Biernickiego i Mariusza Bochniaka.

Jest m.in. zdjęcie, na którym można zobaczyć Niemca zabawiającego się brodą jednego ze starszych Żydów, jest też scena przygotowania wywozu grupy Żydów na roboty przy budowie drogi. Uwagę zwraca bardzo drastyczne zdjęcie ukazujące trzech powieszonych przez okupanta mężczyzn narodowości żydowskiej. Sfotografowany również został obóz jeniecki dla Rosjan, który znajdował się w koszarach wojskowych.

Część fotografii przedstawia codzienne życie Polaków. Ludzie próbowali w koszmarze wojny cieszyć się drobiazgami np. towarzyskim spotkaniem, spacerem z rodziną.

- To są zdjęcia, na których nie ma dramaturgii. Są tam piękne kobiety pozujące do zdjęć, jest Sandomierz, który się zmieniał. Mamy też zdjęcia zrobione przez samych Niemców, którzy dokumentowali swoją działalność. Teraz na niemieckich aukcjach można kupić tego typu fotografie - powiedział Piotr Kusal z portalu „Czarno-biała fotografia Sandomierza”.

Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Okręgowego w Sandomierzu stwierdził, że wystawa jako całość jest niezwykle cenna. Pokazuje różne watki okupacji oraz ludzi, którzy żyli 80 lat temu w Sandomierzu. Patrząc na te zdjęcia można wyrobić sobie zdanie na temat całego, strasznego okresu wojennego - dodał dyrektor.

Z okazji otwarcia wystawy odbyła się prelekcja oraz pokaz filmu dokumentalnego ze wspomnieniami sandomierzan pamiętających czas okupacji. Wystawa czynna będzie do końca września, następnie przeniesiona zostanie do Muzeum Okręgowego. Tam w oparciu o jej treść odbywać się będą lekcje historyczne.

Reklama