Obchody dla utrzymania pamięci o tragicznych losach polskiego narodu

Data publikacji: 02.09.2019 21:42
Autor: Mateusz Kaczmarczyk / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
02.09.2019 Rudki. Uroczystości w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

02.09.2019 Rudki. Uroczystości w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Mieszkańcy gminy Nowa Słupia obchodzili 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Rudkach. Następnie uczestnicy przeszli w marszu pamięci do Domu Kultury, gdzie odbyło się multimedialne widowisko, rozpoczęte sygnałem syren.

Burmistrz Nowej Słupi, Andrzej Gąsior powiedział, że obchody rocznicowe pomagają w utrzymaniu pamięci o tragicznych losach polskiego narodu. Są przestrogą dla przyszłych pokoleń, by tragiczna historia nigdy się nie powtórzyła.

Poseł Andrzej Kryj zaznaczył wagę uroczystości, które organizowane są nie tylko w dużych miastach, ale także w małych miejscowościach. Jak mówił- II wojna światowa dotknęła nie tylko Warszawę, czy inne duże miasta, ale także wsie, takie jak Rudki, a pamięć o tej tragedii wciąż żyje w sercach mieszkańców, którzy zapłacili ogromną cenę za to, że są Polakami.

Senator Krzysztof Słoń docenił rolę władz gminy w organizacji uroczystości.

- Dobrze, że władze samorządowe czują patriotyczny obowiązek i włączają w organizację tych przedsięwzięć lokalne społeczności. Dobrze również, że uroczystościom zawsze towarzyszy modlitwa w intencji ofiar II wojny światowej i tych, którzy walczyli w obronie naszych granic - zaznaczył senator.  

Poseł Maria Zuba stwierdziła, że tragedią dla Polski był wybuch II wojny światowej i śmierć wielu Polaków, ale także załamanie gospodarcze, kontynuowane później przez rządy PRL. Dodała, że gdyby nie atak nazistowskich Niemiec na Polskę 80 lat temu, nasz kraj mógłby być dzisiaj w czołówce najbardziej rozwiniętych.

Uroczystości zakończyło widowisko cieni „Pamiętamy 1939- 2019” w wykonaniu Amatorskiego Teatru „Święty Spokój”.  

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama