Koniec rejestracji list wyborczych przed wyborami parlamentarnymi [KOMENTARZE]

Data publikacji: 04.09.2019 14:41
Autor: Michał Kita / Kategoria: Wiadomości z regionu

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Poszczególne komitety miały czas do północy, aby zgłosić do Państwowej Komisji Wyborczej swoich kandydatów do Sejmu i Senatu. W województwie świętokrzyskim kandydatów wystawi siedem komitetów wyborczych.

Poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości, zaznacza, że ugrupowanie jako pierwsze nie tylko w regionie, ale w także w całym kraju zarejestrowało listy kandydatów do Sejmu i Senatu.

- Mamy już potwierdzenie tej rejestracji. Pod nasza listą do Sejmu zebraliśmy 35 tysięcy podpisów, a także 21 tysięcy podpisów pod kandydaturami do Senatu, za co jestem bardzo wdzięczny wszystkim, którzy zechcieli udzielić nam poparcia. Jestem przekonany, że wynik poparcia w dniu wyborów będzie jeszcze lepszy. Nasza dotychczasowa kampania jest skuteczna, o czym świadczą sondaże, które pokazują, że w ciągu miesiąca nasze poparcie wzrosło o 5 procent, co pozwala twierdzić, że ponad połowa mieszkańców województwa świętokrzyskiego zadeklarowała oddanie swojego głosu na PiS - zaznacza Krzysztof Lipiec. 

Jak mówi poseł Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki, ugrupowanie jest bardzo dobrze przygotowane do jesiennych wyborów.

- Tak naprawdę ciężko pracowaliśmy przez ostatnie cztery lata. Pokazała to także rejestracja list wyborczych, ponieważ jako pierwszy komitet zarejestrowaliśmy swoje listy w całej Polsce. W swojej kampanii, przed wyborami będę pokazywała to wszystko, co udało się zrobić rządowi Prawa i Sprawiedliwości, w którym mam zaszczyt zasiadać. Będę także prezentować to wszystko, co jako parlamentarzystce ziemi świętokrzyskiej udało mi się zrobić dla regionu - zaznacza Anna Krupka.

Zdaniem senatora Krzysztof Słonia duża liczba kandydatów w wyborach do senatu jest dowodem na to, że polska demokracja jest w dobrej kondycji. Jak zaznacza, na nieco ponad miesiąc do wyborów liczy na spokojny i przebieg kampanii.

- Kampanie powinny być przede wszystkim merytoryczne i prowadzone w taki sposób, aby ułatwić wyborcom wybór właściwych kandydatów. Kampania ma pomóc określić obywatelom na jakie ugrupowanie postawić aby w najbliższej kadencji sprawowało rządy. Czy to przez większość sejmową, czy większość senacką i możliwość wpływu na to, co się w Polsce będzie działo - dodaje Krzysztof Słoń.

Poseł Artur Gierada, przewodniczący świętokrzyskiej Platformy Obywatelskiej, zaznacza, że po kwestiach formalnych związanych ze zbiórką podpisów poparcia i rejestracji list kandydatów w wyborach, kampania wkracza w decydującą fazę.

- Dzisiaj naszym najważniejszym wyzwaniem jest to by rozmawiać z ludźmi nieprzekonanymi, którzy nie zamierzają głosować na Koalicję Obywatelską. Chcemy przedstawić im nasz program wyborczy. Pokazać, że mamy rzeczywistą receptę na uzdrowienie służby zdrowia, jak sprawić by mieszkańcy zarabiali więcej, czy to jak zapewnić właściwy rozwój województwa. Myślę, że najbliższe 39 dni, które przed nami będą kluczowe dla ostatecznego wyniku wyborczego - dodaje Artur Gierada.

Na miesiąc przed głosowaniem odbędzie się losowanie numerów list kandydatów przez Państwową Komisję Wyborczą. Przypomnijmy - 13 października będziemy wybierać 460 posłów i 100 senatorów na nową czteroletnią kadencję.

OFICJALNA LISTA KANDYDATÓW DO SEJMU I SENATU

Reklama