Ciekawe pomysły na propagowanie dawnej kultury lasowiackiej

Data publikacji: 05.09.2019 17:40
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Kultura
05.09.2019. Sandomierz. Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Sandomierska

05.09.2019. Sandomierz. Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Sandomierska" będzie propagował kulturę lasowiacką
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Stroje inspirowane kulturą ludową Lasowiaków i repertuar wzbogacony o nowe tańce - to główne elementy projektu pn. „Lasowiacy - Akcja i Reaktywacja” realizowanego przez dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Sandomierska” wraz z Sandomierskim Centrum Kultury.

Jak poinformował choreograf Dariusz Bukowski - nowe stroje są pretekstem do tego, aby nauczyć się tańców lasowiackich i włączyć je do programu występów zespołu „Ziemia Sandomierska”.

Tańce są energiczne i skoczne. Pomysłodawcami strojów są dzieci - członkowie zespołu. Pracowały pod kierunkiem projektantki mody Justyny Wesołowskiej wraz z paniami z Klubu Seniora w Sandomierzu. Stroje będą posiadać m. in. charakterystyczne lasowiackie hafty.
W projekt zaangażowane zostały również osoby niesłyszące, które uczestniczą w warsztatach tanecznych. Z myślą o nich powstaje wikipedia o kulturze lasowiackiej z tłumaczeniem na język migowy, z napisami oraz z lektorem. Znajdą się tam najważniejsze informacje o Lasowiakach, ich codziennych zajęciach i tradycjach - poinformowała Edyta Lisek, koordynatorka projektu.

Blanka i Gabrysia z Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Sandomierska” mówiły naszej reporterce, że lubią kulturę ludową, bo jest ciekawa. Przyznały, że początki są trudne w nauce nowych tańców, ale ponieważ uwielbiają ruch, więc sprawia im to przyjemność. - Taniec jest po to, aby byli wszyscy radośni, aby się rozwijali. Bez tańca byłoby nudno - stwierdził Maciek.

Wojciech Dumin, dyrektor Sandomierskiego Centrum Kultury powiedział, że projekt jest ciekawy z kilku powodów. Popularyzowana jest kultura ludowa wśród młodego pokolenia, wzbogacone zostały walory zespołu, poszerzono repertuar, a ponadto integrowane jest środowisko lokalne różnych grup społecznych.

Podsumowanie projektu odbędzie się 20 września o godzinie 16.00 na małej scenie w rynku starego miasta w Sandomierzu. Zespół „Ziemia Sandomierska” wystąpi w nowych strojach i z repertuarem lasowiackim. Zaprezentują się też pozostali uczestnicy projektu. Lasowiacy, to dawny lud zamieszkujący widły Wisły i Sanu. Ich głównym  zajęciem była praca w lesie i gospodarstwach.

Pieniądze na realizację projektu, w kwocie 62 tysięcy złotych, pochodzą z Narodowego Centrum Kultury. Wkład własny w wysokości 7 tysięcy złotych zapewniło Sandomierskie Centrum Kultury.

Reklama