Narodowe Czytanie 2019 w regionie świętokrzyskim [RAPORT]

Data publikacji: 06.09.2019 06:20 / Data aktualizacji: 06.09.2019 13:24
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Pociejowska-Gawęda , Emilia Sitarska , Anna Głąb , Marta Gajda , Dorota Klusek , Magdalena Galas-Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.09.2018 Ciekoty. Narodowe Czytanie. Przedwiośnie Stefana Żeromskiego

08.09.2018 Ciekoty. Narodowe Czytanie. Przedwiośnie Stefana Żeromskiego
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Już po raz ósmy w całej Polsce odbędzie się Narodowe Czytanie. Do tegorocznej odsłony akcji wybrano do czytania polskie nowele. Wydarzenie odbywa się pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej Rzeczypospolitej Polskiej.

 

KIELCE

Teatr imienia Stefana Żeromskiego, teatralny dziedziniec:

- 7 września (sobota), godzina 11.00 - w ramach akcji Narodowe Czytanie na dziedzińcu Teatru zaprezentowane zostanie osiem nowel autorstwa polskich pisarzy w twórczej interpretacji kieleckich aktorów pod opieką artystyczną Wojciecha Niemczyka. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Na słuchaczy czekają wygodne leżaki;

Muzeum Wsi Kieleckiej – Dworek Laszczyków:

- 7 września (sobota), godzina 15.00 – podczas ósmej edycji wydarzenia, Przyjaciele Muzeum Wsi Kieleckiej odczytają nowelę Władysława Reymonta pt. „Orka”. Na dziedzińcu dworku zostaną ustawione narzędzia rolnicze służące mieszkańcom dawnej wsi do prac polowych. Śpiewem będzie zapraszał publiczność do udziału w wydarzeniu Zespół Pieśni i Tańca Domaszowianie. Po przeczytaniu noweli goście zostaną poczęstowani świeżutkimi obwarzankami. Tego dnia bezpłatnie zostanie udostępniona wystawa w Dworku Laszczyków „Będę, gdy mnie nie będzie... Twórczość Grzegorza Króla w zbiorach Muzeum Wsi Kieleckiej”.

Muzeum Narodowe, na dziedzińcu Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego, ul. Jana Pawła II 8 (Dawny Pałacyk Dyrektora Gimnazjum):

- 7 września (sobota), godzina 18.00 – odczytany zostanie jeden z najbardziej poruszających utworów Stefana Żeromskiego – „Rozdzióbią nas kruki, wrony”. Autor poświęcił wiele miejsca w swojej twórczości tematyce niepodległościowej, a ta nowela to jeden z najmocniejszych głosów w polskiej literaturze nawiązujący do powstania styczniowego.

Spotkanie uświetni recital Jana Kondraka „Nie rozdziobią nas kruki i wrony. Najpiękniejsze piosenki na świecie”, nawiązujący do twórczości Stefana Żeromskiego, a także Edwarda Stachury, którego liryka osobista pojawi się wiele razy w trakcie spotkania. Zabrzmią także utwory bardów będących sumieniem współczesnego świata: Boba Dylana, Leonarda Cohena, Bułata Okudżawy. Nie zabraknie też autorskich propozycji Jana Kondraka spod znaku liryki obywatelskiej, takich jak „Ataman” („Miło bracia, miło”) czy „Piosenka w samą porę”.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa plenerowaŻycie i twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego” prezentowana na dziedzińcu.

Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach

- 7 września (sobota), godziny 10-12 – będzie można ostemplować swoje książki pamiątkową pieczęcią przygotowaną z okazji Narodowego Czytania 2019.

Dom Kultury Zameczek

- 7 września (sobota), godzina 10.30-12.30.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna imienia Witolda Gombrowicza w Kielcach:

- 7 września (sobota), godzina 11 – uczestnikami wydarzenia będą słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki oraz pracownicy biblioteki oraz czytelnicy. Podczas tegorocznej akcji Narodowego Czytania będzie można także obejrzeć ekspozycję różnych wydań nowel polskich ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach (Czytelnia, ulica Jana Pawła II 5)

- 10 września (wtorek), godzina 11 – w programie wystąpienie Lidii Pasich na temat „Nowela – kompozycja jak w architekturze”, oraz czytanie fragmentów nowel przez uczniów Liceum Szkół Sióstr Nazaretanek imienia Świętek Jadwigi Królowej.

 

POWIAT BUSKI

Jak co roku Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Busku-Zdroju także włącza się w tę akcję. Uroczystość odbędzie się 7 września w muszli parku zdrojowego o godz. 11.00.

Na kolejną edycję Narodowego Czytania zaprasza również Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Solcu-Zdroju. Fragmenty ośmiu nowel będą tym razem czytane w Kikowie podczas Pikniku Rodzinnego już 7 września pomiędzy godziną 17.00 a 19.00.

Z kolei Centrum Kultury w Tuczępach zaprasza na Narodowe Czytanie „Katarynki” Bolesława Prusa. Organizatorzy zapraszają już 7 września o godzinie 16.00.

- Spotkajmy się w ogrodzie za Urzędem Gminy w Tuczępach - zapraszają organizatorzy.

Na wszystkich tych, którzy zdecydują się przyjść, czekają niezwykli lektorzy i ciekawe interpretacje. Organizatorzy apelują, by zabrać ze sobą koce.

O ogólnopolskiej akcji pamięta również Miejsko-Gminne Centrum Kultury w Stopnicy. Odbędzie się o godzinie 17.00 w zamku królewskim wzniesionym w Stopnicy około 1350 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Na wszystkich tych, którzy zdecydują się przyjść, czeka słodki upominek.

 

POWIAT JĘDRZEJOWSKI

W sobotę 7 września o godz. 11.00 w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Jędrzejowie Narodowe Czytanie zainauguruje sekretarz gminy Jędrzejów Renata Kawiorska „Katarynką” Bolesława Prusa. Ponadto czytany będzie „Mój ojciec wstępuje do strażaków” - Bruno Schulza i „Orka” - Władysława Stanisława Reymonta. Do wspólnego czytania zaproszeni zostali przedstawiciele władz powiatowych, radni, Koła Gospodyń Wiejskich z Sudołu i Piasków oraz uczniowie i pracownicy Biblioteki Pedagogicznej.

Narodowemu Czytaniu w Jędrzejowie towarzyszyć będzie wystawa prezentująca różne wydania nowel. Wspólne czytanie potrwa do godz. 13.00

10 września o godz. 10.00 w sali widowiskowej Samorządowego Centrum Kultury.

Tak, jak w całej Polsce, uczestnicy Narodowego Czytania w Sędziszowie, przeczytają następujące utwory:

  • Dobra pani – Eliza Orzeszkowa
  • Dym – Maria Konopnicka
  • Katarynka – Bolesław Prus
  • Mój ojciec wstępuje do strażaków (ze zbioru: Sanatorium pod Klepsydrą) – Bruno Schulz
  • Orka – Władysław Stanisław Reymont
  • Rozdzióbią nas kruki, wrony… – Stefan Żeromski
  • Sachem – Henryk Sienkiewicz
  • Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) – Henryk Rzewuski

Czytać mają m.in. burmistrz miasta Wacław Szarek, młodzież i nauczyciele z LO z Sędziszowa, wychowankowie z Niepublicznego Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego z Węgrzynowa Starego oraz pracownicy Samorządowego Centrum Kultury i Biblioteki.

Małogoszcz - Narodowe Czytanie w sobotę 7 września w godzinach od 10.30-12.30 w siedzibie Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Małogoszczu.

 

POWIAT KAZIMIERSKI

Miejsko-Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Mikołaja Reja w Kazimierzy Wielkiej, zaprasza już 7 września o godzinie 10.00.

 

POWIAT KIELECKI

Chęciny:

- 7 września (sobota), Rynek Górny w Chęcinach, godzina 16. W razie niepogody wydarzenie odbędzie się w Zabytkowej Kamienicy „Niemczówka” w Chęcinach. Do udziału w akcji zaprasza Burmistrz Miasta i Gminy Chęciny.

Daleszyce:

- 8 września (niedziela), Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach, godzina 17. Do udziału zapraszają Burmistrz Miasta i Gminy Daleszyce, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Daleszycach, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Daleszycach.

Łagów:

- 7 września (sobota), budynek OSP Łagów, godzina 15 – do wspólnego czytania zapraszają Gminna Biblioteka Publiczna w Łagowie oraz Burmistrz Miasta i Gminy Łagów.

Morawica:

- 7 września (sobota), Samorządowe Centrum Kultury w Morawicy, godzina 17. Osoby zainteresowane odczytaniem fragmentu wcześniej mogą się zgłosić po odbiór tekstu. Organizatorzy zachęcają do przyniesienia własnych nowel, alby otrzymać pieczątkę, upamiętniającą to wydarzenie.

 

POWIAT KONECKI

Podczas tegorocznej edycji "Narodowego Czytania" zaprezentowana zostanie nowela "Dobra Pani" Elizy Orzeszkowej. Wydarzenie odbędzie się we wtorek 10 września o godzinie 14.00 w świetlicy szkoły podstawowej w Gowarczowie.

W programie ponadto wyniki konkursu "Najaktywniejszy Czytelnik Wakacji 2019".

 

POWIAT OPATOWSKI

W Opatowie Narodowe Czytanie odbędzie się na Rynku, w pobliżu charakterystycznej studni. O godzinie 10.00 przypomniana zostanie idea akcji pary prezydenckiej. Następnie chór świętego Marcina zaśpiewa piosenkę o Opatowie „Na mapie mały znak”. Po tym wstępie wybrzmią teksty ośmiu polskich nowel, których wspólnym mianownikiem jest polskość, ale też człowiek, bieda, krzywda. Wspólne czytanie zadeklarowało niemal 40 osób. Są to samorządowcy z burmistrzem i starostą opatowskim na czele, a także słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, społecznicy, mieszkańcy miasta. Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Opatowie przygotowała egzemplarze, które po zakończonym czytaniu osoby czytające będą mogły zabrać do domu. Będzie także możliwość przybicia pamiątkowej pieczątki Narodowego Czytania 2019, również na prywatnych książkach.

Ożarów

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy imienia Witolda Gombrowicza zaprasza 7 września o godzinie 10.00 na ósme Narodowe Czytanie do siebie. Przed budynkiem biblioteki przy ulicy Spacerowej odczytane będą fragmenty polskich nowel. Dla tegorocznych lektorów przewidziano drobne niespodzianki. W programie: czytanie fragmentów nowel, wspólny śpiew przy akordeonie i poczęstunek. Jak co roku biblioteka otrzymuje pamiątkową pieczątkę, którą będzie podbijać książki przyniesione ze sobą przez uczestników.

 

POWIAT OSTROWIECKI

Kunów

Tegoroczne Narodowej Czytanie w Kunowie odbędzie się nie gdzie indziej, jak w kunowskiej bibliotece przy ulicy Warszawskiej. Początek o godzinie 11.00.

Ćmielów

Wspólne czytanie polskich nowej odbędzie się także w Ćmielowie, ale o godzinie 16.00. Czytelnicy spotkają się na placu przed Domem Kultury im. Witolda Gombrowicza. Zaplanowano także występ koła teatralnego w spektaklu „Katarynka”.

 

POWIAT PIŃCZOWSKI

W tym roku Narodowe Czytanie po raz pierwszy zostanie zorganizowane w Działoszycach. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą sobotę 7 września o godzinie 17.00 w Miejsko-Gminnym Centrum Kultury w Działoszycach.

Z kolei Pińczów już po raz kolejny włączy się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Wydarzenie odbędzie się 7 września na wirydarzu Muzeum Regionalnego w Pińczowie. Początek o godzinie 15.00. W tym roku głośno czytać będą: Włodzimierz Badurak - burmistrz Pińczowa, Maciej Kmita - były radny Rady Miejskiej Pińczowa, zwycięzcy Powiatowego Konkursu Mistrz Pięknego Czytania, przedstawiciele: Komendy Powiatowej Policji w Pińczowie, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pińczowie, Zakładu Karnego w Pińczowie, Stowarzyszenia Ziemia Pińczowska, Schroniska dla nieletnich w Gackach, Teatru Ciut Frapującego, Muzeum Regionalnego w Pińczowie, Związku Strzeleckiego "Strzelec" Pińczów, Stowarzyszenia Krewcy Ponidzianie, Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Klubu Piłkarskiego Victoria Pińczów, Dyskusyjnego Klubu Książki w Pińczowie, Kół Gospodyń Wiejskich: Kopernianki, KGW Chrabkowsko - Szarbkowskie, Skałczanki, KGW z Młodzaw, uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego imienia Hugona Kołłątaja w Pińczowie oraz Zespołu Szkół Zawodowych imienia Stanisława Staszica w Pińczowie, pracownicy pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach. Wstęp wolny.

Kije również w tym roku włączają się w akcję Narodowego Czytania. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w sobotę 7 września w godzinach od 17.00 do 19.00 w Samorządowej Instytucji Kultury Kasztelania w Kijach.

 

SANDOMIERZ

W Sandomierzu Narodowe Czytanie zaplanowane na 7 września rozpocznie się o godzinie 10.00 przy Kamienicy Oleśnickich w Rynku starego miasta. Czytane będą nowele polskie takie, jak: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulza ze zbioru ”Sanatorium pod klepsydrą”, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdziobią nas kruki, wrony” Stefana Żeromskiego, jak również „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” Henryka Rzewuskiego z cyklu „Pamiątki Soplicy”.

Jak poinformowała Marta Chorab z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sandomierzu, gościem specjalnym Narodowego Czytania będzie Bartłomiej Sienkiewicz, który przeczyta fragment noweli swojego przodka. Do wspólnego czytania zostali zaproszeni m.in. uczniowie sandomierskich szkół, pracownicy placówek kultury, radni i władze miasta. Spotkanie rozpocznie się od minuty ciszy dla uczczenia pamięci zmarłego 3 września Adama Bidasa, dowódcy Związku Strzeleckiego w Sandomierzu, społecznika, propagatora postaw patriotycznych.

 

SKARŻYSKO-KAMIENNA

W Skarżysku-Kamiennej tegoroczne Narodowe Czytanie wychodzi z bibliotek i domów kultury na ulice. W sobotę 7 września w trasę po mieście ruszy „autobus literacki”, który będzie się zatrzymywał na specjalnych przystankach, gdzie będzie można posłuchać lub włączyć się do wspólnego czytania wybranych fragmentów polskich nowel.

Osiem przystanków, ośmiu autorów, osiem tytułów.

Plan trasy autobusu:

• 11:00 - Przystanek I - MCK (ul. Słowackiego), „Dobra Pani” Eliza Orzeszkowa

• 11:30 - Przystanek II - Urząd Miasta, „Dym” Maria Konopnicka

• 12:00 - Przystanek III - Państwowa Szkoła Muzyczna, „Katarynka” Bolesław Prus

• 12:30 - Przystanek IV - ul. Sokola, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Bruno Schulz

• 13:00 - Przystanek V - Dom Dziecka „Przystań”, „Orka” Władysław Stanisław Reymont

• 13:30 - Przystanek VI - SDH / Dworzec, „Rozdziobią nas kruki, wrony...” Stefan Żeromski

• 14:00 - Przystanek VII - HERMES, „Sachem” Henryk Sienkiewicz

• 14:30 - Przystanek VIII - MCK (Plac Staffa), „Sawa” Henryk Rzewuski

 

STARACHOWICE

W Starachowicach Narodowe Czytanie połączone będzie z III Dniem Seniora. O godz. 14.00 rozpocznie się wspólna impreza na placu Pod Skałkami.

Jak co roku Miejska Biblioteka Publiczna w Starachowicach otrzymała z Kancelarii RP pieczęć okolicznościową Narodowego Czytania. Każdy, kto przyniesie ze sobą własny egzemplarz dowolnej noweli polskiej, otrzyma pamiątkowy stempel.

W domku nr 2 będzie zorganizowana Mobilna Biblioteka i Kiermasz Taniej Książki.

W razie niepogody impreza zostanie przeniesiona do galerii handlowej „Skałka”.

 

STASZÓW

W Staszowie narodowe czytanie nowel polskich odbędzie się przy ratuszu w Rynku miasta. Początek o godzinie 10.00. Organizatorzy proszą o przyniesienie własnych egzemplarzy nowel w celu uzyskania pamiątkowych pieczęci.

Reklama