Jarosław Gowin: technologie innowacyjne napędem rozwojowym dla regionu

Data publikacji: 06.09.2019 07:39 / Data aktualizacji: 06.09.2019 07:49
Autor: Katarzyna Podraza / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Wicepremier Jarosław Gowin  minister nauki i szkolnictwa wyższego

Wicepremier Jarosław Gowin - minister nauki i szkolnictwa wyższego
Fot. Karol Żak / Radio Kielce

- Ulokowanie w Starachowicach produkcji najnowszej generacji autobusu Lions’City’s to duża szansa dla regionu świętokrzyskiego i dowód na to, że polska gospodarka nabiera charakteru innowacyjnego - powiedział na naszej antenie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Gość Radia Kielce stwierdził, że kolejnym motorem rozwojowym dla Świętokrzyskiego jest uruchomienie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Obicach.

- To jest unikatowy obszar w skali ogólnopolskiej, właściwie już nigdzie nie ma w kraju takiego obszaru wielkości 600 hektarów. Jeżeli uda się połączyć wysiłki rządu i władz samorządowych, to tam uda się ulokować niezwykle nowoczesne inwestycje - podkreślił wicepremier Jarosław Gowin.

Jego zdaniem, ulokowanie tam jednego inwestora nie byłoby dobrą decyzją.

- To wystarczająco duży obszar, aby pomieścić wielu inwestorów, uzależnianie się od jednej dużej inwestycji byłoby chyba zbyt ryzykowne, biorąc pod uwagę różne sytuacje, np. gorsze czasy. Powinien to być teren wykorzystany do inwestycji z obszaru nowoczesnych technologii, ponieważ województwo świętokrzyskie nie kojarzy się dziś tak mocno z tą dziedziną, a przecież ma dwie prężnie rozwijające się w Kielcach uczelnie, zwłaszcza UJK - zaznaczył wicepremier.

Gość Radia Kielce przyznał, że także Międzynarodowe Zawody Robotów Marsjańskich European Rover Challenge i Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego służą rozwojowi i promocji regionu świętokrzyskiego. 

- Te targi mają najwyższą rangę w Polsce. Trzeba rozwijać przemysł zbrojeniowy, tak, aby zapewnić Polsce bezpieczeństwo. To doskonała okazja, żeby wymienić się doświadczeniami i zainteresować kupców z zagranicy do zakupu naszych produktów - dodał.

Wicepremier pytany o sobotnią konwencję PiS i Zjednoczonej Prawicy w Lublinie stwierdził, że podczas tego wydarzenia przedstawiciele partii będą dyskutować o długofalowej polityce finansowania programów społecznych.

- Do końca kampanii wyborczej będziemy zabiegać o głosy poparcia Polaków - dodał Jarosław Gowin.

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego odwiedzi dziś fabrykę MAN Bus w Starachowicach. O 10.30 rozpocznie się zwiedzanie zakładu, a po nim konferencja prasowa na temat „Przyszłość już jest, uruchomienie produkcji najnowszej generacji autobusu Lions’City’s”. 

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama