Niepełnosprawni będą mogli liczyć na wsparcie. ZUS przyjmuje wnioski

Data publikacji: 06.09.2019 11:08
Autor: Iwona Murawska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Wniosek ZUS

Wniosek ZUS
Fot. www.zus.pl

Świętokrzyski oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przyjmowanie wniosków o świadczenie 500 plus dla osób niepełnosprawnych, niezdolnych do samodzielnej egzystencji. W naszym regionie uprawnionych do korzystania z tego wsparcia jest ponad 32 tysiące osób.

Jak informuje Paweł Szkalej, rzecznik świętokrzyskiego oddziału ZUS, świadczenie jest adresowane wyłącznie do osób, które ukończyły 18 lat, są niezdolne do samodzielnej egzystencji, a łączna wysokość brutto pobieranych świadczeń nie przekracza 1600 zł.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotował wniosek, który jest dostępny na stronie internetowej oraz w salach obsługi klientów tej instytucji. Jeżeli będzie taka potrzeba, dokument pomogą wypełnić doradcy zakładu. Choć ustawa nie weszła jeszcze w życie wnioski można składać już teraz - dodał rzecznik ZUS.

O przyznanie świadczenia mogą się również starać osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, które nie mają orzeczenia o niepełnosprawności.

- Osoby te będą musiały do wniosku dołączyć dokumentację medyczną oraz inne dokumenty mające znaczenie dla wydania orzeczenia, np. kartę badania profilaktycznego, dokumentację rehabilitacji leczniczej lub zawodowej oraz zaświadczenie o stanie zdrowia. Osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnoprawności powinny je także dołączyć do wniosku - wyjaśnia Paweł Szkalej.

Przy ustalaniu wysokości świadczenia obowiązuje zasada „złotówka za złotówkę”. Oznacza to, że jeżeli osoba niepełnosprawna pobiera świadczenia finansowe na łączną kwotę np. 1200 zł., wówczas od ZUS otrzyma 400 zł. Na maksymalną kwotę wsparcia w wysokości 500 zł mogą liczyć osoby, które pobierają świadczenia w wysokości nie większej niż 1100 zł..

Świadczenie uzupełniające dla osób niesamodzielnych będzie przysługiwało od miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek.

Formularz dostępny TUTAJ.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama