W Obrazowie jabłka obrodziły. Sadownicy zadowoleni również z cen

Data publikacji: 08.09.2019 07:00 / Data aktualizacji: 08.09.2019 18:56
Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
08.09.2019. Obrazów. Europejskie Święto Jabłka. Koncert zespołu Baciary

08.09.2019. Obrazów. Europejskie Święto Jabłka. Koncert zespołu Baciary
Fot. Grażyna-Szlęzak-Wójcik / Radio Kielce

Koncerty muzyczne, ponad 30 stoisk wystawienniczych, konkursy - to niektóre atrakcje Europejskiego Święta Jabłka, które odbyło się w Obrazowie w powiecie sandomierskim. Gmina słynie z uprawy jabłek.

Jak mówi wójt Krzysztof Tworek, miejscowi producenci to ludzie stosujący nowoczesne technologie, prowadzący sady na coraz wyższym poziomie, dostosowujący się do potrzeb rynkowych poprzez odpowiedni dobór odmian jabłek.     

Podczas uroczystości poseł PiS Marek Kwitek gratulował sadownikom ich umiejętności, dziękował za trud i życzył, aby utrzymała się wysoka cena jabłek przemysłowych. Teraz  kosztują ok. 60 groszy za kilogram, podczas gdy w ubiegłym roku było to średnio 10 groszy za kg.

Poseł powiedział, że w ustabilizowaniu rynku pomoże powstanie holdingu narodowego oraz nowoczesnej, internetowej giełdy. Ponadto mają wejść w życie umowy kontraktacyjne i porządny system ubezpieczeń upraw rolniczych, co znacznie poprawi sytuację w rolnictwie.

- Te rozwiązania spowodują, że rolnicy przestaną drżeć z powodu anomalii pogodowych, nie będzie wykorzystywana przewaga kontraktowa przez nieuczciwych przetwórców i wielkie koncerny - dodał poseł Marek Kwitek. Odczytał także list premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do uczestników Europejskiego Święta Jabłka w Obrazowie. 

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek powiedziała, że jest świeżo po rozmowie z ministrem rolnictwa. Jan Krzysztof Ardanowski zapewnił, że podejmuje działania, których skutkiem ma być polepszenie sytuacji w sadownictwie i opłacalności produkcji. Wojewoda podziękowała sadownikom za to, że się rozwijają i potrafią produkować owoce na wysokim poziomie .

Wiceminister sportu i turystyki Anna Krupka zapewniła, że promuje sandomierskie jabłka za granicą i cieszą się one popularnością, ponieważ są smaczne i zdrowe. Stwierdziła, że te owoce to potencjał  województwa świętokrzyskiego.

- Wykonujecie bardzo ważną, potrzebną pracę, chcę abyście o tym wiedzieli - dodała  wiceminister Krupka.

Słowa uznania i podziękowania za trud sadowniczej pracy skierowali do uczestników Europejskiego Święta Jabłka w Obrazowie także posłowie: Andrzej Kryj - PiS, Michał Cieślak – Porozumienie i Kazimierz Kotowski - PSL.

Katarzyna Modras, gospodyni Europejskiego Święta Jabłka w  Obrazowie przyznała, że początek sezonu jest dobry, a wysoka cena jabłek przemysłowych zachęca do ciężkiej pracy. Dodała, że z informacji uzyskanych od grup producentów wynika, że jest duże zapotrzebowanie na jabłka i soki. Problemem są obecnie szkodniki w sadach, głównie myszy, które bardzo się rozmnożyły i z którymi trzeba walczyć, aby nie zniszczyły plonów.

W części obrzędowej, ośpiewania wieńca dokonały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Kleczanowie wraz z Kapelą Wosiów. Wręczono statuetki „Honorowy Obywatel Gminy". Z programem artystycznym wystąpiły dzieci ze Szkoły Podstawowej w Obrazowie.

Podczas Europejskiego Świata Jabłka zorganizowano m. in. mistrzostwa Polski w piciu soku jabłkowego, konkurs na najsmaczniejszy wypiek jabłkowy. Na scenie wystąpił zespół Brathanki, Baciary, wieczorem pojawił się zespoły Daj to Głośniej i Classic. Pierwszego dnia imprezy publiczność bawiła się przy dźwiękach m. in. zespołu Boys, TeX i CamaSutra. Wystąpił również Mariusz Kalaga.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama