W Starachowicach upamiętniono bohaterów

Data publikacji: 08.09.2019 14:55
Autor: Anna Głąb / Kategoria: Wiadomości z regionu
08.09.2019. Starachowice. Uroczystości upamiętniające obronę miasta

08.09.2019. Starachowice. Uroczystości upamiętniające obronę miasta
Fot. Anna Głąb / Radio Kielce

Przy pomniku Obrońców Starachowic odbyły się oficjalne uroczystości 80. rocznicy walk, które miały miejsce podczas wojny obronnej w 1939 roku. Poprzedziła je msza w intencji Ojczyzny.

W tym roku obchody miały szczególny charakter ze względu 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej i przypadającą 6 września rocznicę obrony miasta. Podczas Apelu Pamięci wymieniono m.in. obrońców Westerplatte i Helu, Warszawa, Wizny i twierdzy Modlin, a także obrońców Kresów Wschodnich oraz pochodzących ze Starachowic bohaterów, którzy zginęli 6 września 1939 roku.

Przewodniczący Powiatowej Rady Kombatantów Kazimierz Dziekoński podkreślał, że w czasie wojny Polacy walczyli z dwoma wrogami - niemieckim i sowieckim.

- Nasz kraj poniósł ogromne straty w ludziach i gospodarce - dodał.

Wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek podkreślała, że miejsce obchodów jest szczególne ważne dla starachowiczan. Pomnik, który ustawiony jest przy wjeździe do miasta od strony Ostrowca to armata nawiązująca do produkowanego w Zakładach Starachowickich sprzętu wojskowych.

- Nasi przodkowie szli do walki z hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Dziś trzeba ponownie o tę prawdę walczyć. To testament zostawiony nam przez ojców. Kolejnym krokiem jest przekazanie pamięci młodzieży - mówiła wojewoda.

Z kolei wiceminister Anna Krupka wspominała swoich dziadków, którzy walczyli podczas II wojny światowej, zarówno w Armii Andersa, jak i Armii Krajowej.

- To dzięki przodkom mamy wolną Ojczyznę, ale musimy dbać o pamięć i prawdę, aby nie zatarła się granica między katem a ofiarą - podkreślała Anna Krupka.

Uroczystość odbyła się w asyście honorowej żołnierzy Świętokrzyskiej Brygady WOT. Uczestniczyli w niej także harcerze, uczniowie klasy mundurowej ZDZ i społeczność Szkoły Podstawowej numer 6 noszącej imię Obrońców Westerplatte.

Reklama