Uwaga! Nad regionem możliwe burze

Data publikacji: 09.09.2019 07:13
Autor: Karol Żak / Kategoria: Wiadomości z regionu /Źródło: PAP
Komentarze

 
Kielce. 29.07.2019 / Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Ostrzeżenie pierwszego stopnia przed silnym deszczem i burzami wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej dla części województwa świętokrzyskiego. Jak informują synoptycy, nie dotyczy ono tylko powiatów: opatowskiego, ostrowieckiego, sandomierskiego, starachowickiego i staszowskiego.

Ostrzeżenie oznacza, że przewidywane są warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Opady miejscami mogą wynosić od 30 mm do 40 mm. W trakcie opadów deszczu mogą występować burze z porywami wiatru do 70 km/h.

Ostrzeżenie obowiązuje do godziny 20.00.

Tymczasem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, że w czasie burzy należy unikać przebywania pod drzewami i na otwartej przestrzeni, a jeśli jest to możliwe, należy zostać w domu. Poza domem trzeba jak najszybciej znaleźć bezpieczne schronienie. Należy też pozostać w samochodzie podczas podróży. RCB wyjaśnia, że samochód stanowi dobrą ochronę przed uderzeniem pioruna. Jeżeli na otwartej przestrzeni przebywamy w grupie, trzeba się rozproszyć na odległość kilkudziesięciu metrów. Chodzi o to, aby w razie uderzenia pioruna część grupy mogła udzielić pomocy osobom porażonym.

RCB przestrzega, że występujący podczas burz silny wiatr może uszkodzić linie energetyczne, dlatego należy się przygotować na przerwy w dostawie prądu. Ze względu na intensywne opady deszczu mogą wystąpić także lokalne podtopienia.

Tagi do tego wpisu
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama