Ministranci mają plastikowe legitymacje i zniżki

Data publikacji: 09.09.2019 10:35
Autor: Marlena Płaska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Nowe legitymacje służby liturgicznej

Nowe legitymacje służby liturgicznej
Fot. www.ministranci.diecezja.kielce.pl

Ministranci diecezji kieleckiej wymieniają stare, papierowe legitymacje na plastikowe karty. Nowe legitymacje wyglądają jak dowód osobisty. Zawierają zdjęcie, dane osobowe, stopień ministrancki, nazwę parafii, specjalny, indywidualny kod i hologram oraz grafikę z kielecką katedrą. Co więcej, dokument uprawnia do zniżek w wybranych obiektach sportowych i punktach gastronomicznych.

- To zasługa grupy ministrantów zrzeszonych w Radzie Liturgicznej Służby Ołtarza, którzy wspólnie z księżmi stworzyli klub i odwiedzają różne punkty w województwie, zabiegając o zniżki dla ministrantów diecezji kieleckiej - mówi ks. Mariusz Kałka, diecezjalny moderator Liturgicznej Służby Ołtarza. - Zastanawialiśmy się, co zrobić, by dowartościować ministrantów i zachęcić kolejnych do służby przy ołtarzu. Chodziło o to, by mogli się cieszyć nie tylko ze służby podczas mszy, ale by poza kościołem czuli, że grupa ministrantów jest ważna - dodaje ks. Mariusz Kałka.

- Tak powstał pomysł utworzenia klubu. Każdy ministrant, który posiada plastikową legitymację naszej diecezji należy do takiego klubu z automatu i dzięki temu przysługują mu różne zniżki - wyjaśnia ks. Mariusz Kałka.

Zniżki dla ministrantów to nowatorski pomysł diecezji kieleckiej. Posiadający e-legitymację ministranci mają m.in. darmowy wstęp na baseny MOSiRu w Kielcach oraz baseny w Strawczynie, Busku-Zdroju i Charsznicy.

Nowa legitymacja może też usprawniać współpracę księży z ministrantami w parafiach. Np. w Krajnie zakupiono tzw. punktualnik. Jest to czytnik, przy którym ministranci odbijają legitymację, gdy przychodzą służyć do mszy. Dzięki temu specjalny system pokazuje aktywność każdego z nich, a księża nie muszą spisywać ich obecności na kartkach - wyjaśnia ks. Michał Glin, opiekun ministrantów w parafii Chrystusa Króla w Krajnie.

- To bardzo pomaga w duszpasterstwie. U nas w parafii są dwie msze święte dziennie, rano i wieczorem. Ministranci się wpisują na wybrany dzień tygodnia, w którym zobowiązują się do uczestnictwa i posługi podczas mszy św. Punktualnik odczytuje ich obecność i nalicza punkty. Ci, którzy byli przez cały rok najbardziej aktywni, pod koniec czerwca otrzymują wartościowe nagrody, które mają uhonorować ich poświęcenie i zaangażowanie - dodaje ks. Michał Glin.

Dotąd w diecezji kieleckiej wydano około 700 elektronicznych legitymacji. Można je zamówić przez stronę internetową ministranci.diecezja.kielce.pl i odebrać w swojej parafii. Tam też znajduje się aktualny wykaz punktów, w których ministranci mają zniżki.

Tagi do tego wpisu
adv adv
Wiadomości
Reklama