Mieszkańcy Jędrzejowa wspomogli akcję „Krew darem życia”

Data publikacji: 09.09.2019 19:58
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Zdrowie
Komentarze
09.09.2019. Jędrzejów. Akcja „Krew darem życia”

09.09.2019. Jędrzejów. Akcja „Krew darem życia”
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Rekordowa liczba osób zgłosiła się dziś do Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie podczas akcji „Krew darem życia”. Ostatecznie ten cenny lek oddało 31 osób spośród 41 zarejestrowanych. W sumie pozyskano prawie 14 litrów daru życia.

Pomimo bardzo dużego zainteresowania, nie wszystkim chętnym udało się oddać krew. Powodem był zbyt krótki czas akcji, która trwała tylko 3 godziny. Nawet honorowi dawcy odchodzili z kwitkiem.

Wśród nich był Edgar Wojtasiak, który krwiodawcą jest od 2009 roku. W rozmowie z Radiem Kielce nie krył swojego rozżalenia. Jak powiedział - stanowczo za długo trwała procedura kwalifikacyjna, w porównaniu z czasem akcji, co spowodowało, że wielu chętnych nie zdążyło oddać krwi. Wiele osób czekało do końca akcji, licząc na to, że oddadzą krew w miejsce tych, którzy nie przeszli zdrowotnej kwalifikacji.

Jak mówi Michał Faryna, pracownik Starostwa Powiatowego w Jędrzejowie - wszystkich zaskoczyła frekwencja. Była to trzecia w tym roku akcja zorganizowana przez starostwo we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Podczas pierwszej, która odbyła się w styczniu krew oddało 7 osób, natomiast w marcu 14.

Jak tłumaczy - nie wszystkim udało się dziś oddać krew, ponieważ Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, biorąc pod uwagę poprzednie akcje, przygotowało się maksymalnie na 45 osób, a chętnych było znacznie więcej.

Michał Faryna informuje, że krew będzie można oddać w najbliższy piątek 13 września w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Jędrzejowie.

adv adv
Wiadomości
Reklama