Żołnierze chętnie dzielą się bezcennym darem

Data publikacji: 10.09.2019 14:38
Autor: Monika Miller / Kategoria: Zdrowie
Akcja honorowego oddawania krwi w CPDMZ

Akcja honorowego oddawania krwi w CPDMZ
Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Ponad 50 elewów i żołnierzy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych honorowo oddało krew. Dziś na kieleckiej Bukówce mundurowi włączyli się w ogólnopolską akcję „Niepodległą mamy we krwi”.

- Moim zdaniem każdy, kto może powinien podzielić się tym bezcennym darem - stwierdziła szeregowa elew Marta Zabułda.

- Nie jest to bolesne ani przykre przeżycie. Jak usłyszałam, że odbędzie się taka akcja postanowiłam wziąć w niej udział. Wcześniej jakoś nie było okazji. Krew może przydać się każdemu z nas, w zupełnie nieoczekiwanej sytuacji - stwierdziła Marta Zabłuda.

Starszy chorąży sztabowy Wojciech Lasia, koordynator akcji przypomina, że to już druga edycja kampanii. Podczas pierwszej żołnierze z centrum zebrali około 120 litrów tego bezcennego daru. Aby móc honorowo oddać krew, trzeba spełnić kilka wymogów.

- Najważniejsze, aby osoba miała skończone 18 lat. Tu nie mamy tego problemu, ponieważ każdy z ochotników biorących udział w akcji jest pełnoletni. Ponadto musi mieć przynajmniej 50 kg wagi i prawidłowy wskaźnik hemoglobiny - dodał st. chor. sztab. Wojciech Lasia.

Porucznik Katarzyna Rzadkowska, oficer prasowy centrum twierdzi, że żołnierze bardzo często obserwują jak ważne jest honorowe krwiodawstwo.

- Wojskowi, którzy wyjeżdżają na misje bojowe m.in. do Iraku lub Afganistanu zauważają, że w wielu krajach braki krwi są poważnym problemem, dlatego nie możemy pozwolić na to, aby dotyczyło to także Polski - dodaje por. Katarzyna Rzadkowska.

Od 2013 roku w centrum funkcjonuje Klub Honorowych Dawców Krwi. W ciągu 6 lat udało się zebrać około 2 tysięcy litrów bezcennego daru.

Reklama