Gmina Kunów chce zadbać o powietrze

Data publikacji: 10.09.2019 15:00
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
10.09.2019. Kunów. Podpisanie porozumienia miedzy gminą Kunów a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Na zdjęciu od lewej Lech Łodej  burmistrz Kunowa Ryszard Gliwiński  dyrektor Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach wojewoda Agata Wojtyszek senator Jarosław Rusiecki.

10.09.2019. Kunów. Podpisanie porozumienia miedzy gminą Kunów, a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Na zdjęciu od lewej: Lech Łodej - burmistrz Kunowa, Ryszard Gliwiński - dyrektor Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, wojewoda Agata Wojtyszek, senator Jarosław Rusiecki.
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Gmina Kunów jako druga w powiecie ostrowieckim umożliwia mieszkańcom składanie wniosków do programu „Czyste powietrze” na miejscu. Porozumienie w tej sprawie podpisał dziś burmistrz gminy Lech Łodej i dyrektor Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach Ryszard Gliwiński.

Jak informuje burmistrz Kunowa obsługa programu zaplanowana została w Gminnym Centrum Informacji w budynku biblioteki. Pracownicy tej jednostki pomogą wypełnić wniosek, a także przyjmą go i przekażą do Kielc. Jak podkreśla Lech Łodej, w Kunowie także pojawia się smog. Powietrze jest zanieczyszczone, bo nie ma przewiewu.

Ryszard Gliwiński, szef świętokrzyskiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej informuje, że program cieszy się zainteresowaniem. Do tej pory podpisano umowy o wartości 51 milionów złotych, ale prognozuje się, że do końca roku będzie to 110 milionów złotych. Jak dodaje włączenie samorządów do tego programu sprawi, że za 10 lat wszyscy będą oddychać świeżym powietrzem.

Wojewoda Agata Wojtyszek podkreśla, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej poprzez podobne działania zbliża się do mieszkańców, którzy chcą korzystać z dofinansowania i tym samym dbać o środowisko. To ponad 4 tysiące złożonych wniosków, a ponad 2700 podpisanych umów.

- Ten wynik pokazuje, że nasze województwo jest wiodące - twierdzi wojewoda Agata Wojtyszek.

Senator Jarosław Rusiecki przypomina, że program działa już od roku, ale przed jego wdrożeniem wojewódzki fundusz zaangażował się mocno w promocję. Uważa, że dofinansowanie od państwa w przypadku termomodernizacji budynków czy wymiany pieców jest bardzo dużym wsparciem dla gospodarstw domowych. Mieszkańcy gminy Kunów zaoszczędzą czas i pieniądze. Na miejscu dowiedzą się jak przygotować wniosek lub plan modernizacji energetycznej swojego gospodarstwa domowego.

Program „Czyste Powietrze” dofinansowuje wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne. Poza wymianą pieca czy instalacji można w ramach programu termomodernizować budynki i wymieniać stolarkę okienną.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama