Były wójt Piekoszowa członkiem grupy przestępczej?

Data publikacji: 12.09.2019 14:13
Autor: Monika Miller / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze

 
Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Udział w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienie przestępstw przeciwko środowisku - takie zarzuty usłyszał Tadeusz D., były wójt Piekoszowa.

Chodzi o sprawę tzw. „mafii śmieciowej”, której członkowie zajmowali się nielegalnym składowaniem odpadów w wielu miejscach w kraju. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach.

Prokurator Agnieszka Wichary, rzecznik prasowy instytucji informuje, że Tadeusz D. został zatrzymany w lipcu tego roku. Przedstawiono mu zarzuty związane m.in. z działaniem w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienie przestępstw przeciwko ochronie środowiska, w tym składowanie odpadów niebezpiecznych bez zezwolenia. Ponadto zarzucono mu także oszustwo, które miał popełnić na szkodę podmiotu, od którego wydzierżawiona została nieruchomość w Odonowie w powiecie kazimierskim, na której były składowane chemikalia.

Tadeusz D. został tymczasowo aresztowany. Grozi mu 10 lat pozbawienia wolności. W tej sprawie jest już kilkadziesiąt podejrzanych osób. Postępowanie, które prowadzi Prokuratura Regionalna w Katowicach dotyczy czynów, które miały miejsce w całej Polsce. Do tego postępowania włączane są śledztwa z innych prokuratur.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że grupa wynajmowała magazyny, składowała w nich odpady, nie płaciła czynszów, po czym porzucała śmieci i zmieniała miejsce działalności. Rodzaj i ilość odpadów, a także sposób ich przechowywania powodowały zagrożenie dla życia i zdrowia okolicznych mieszkańców.

Były wójt Piekoszowa, Tadeusz D. jest także właścicielem spółki, która dzierżawi teren przy ulicy Krakowskiej w Kielcach. Od pewnego czasu na działce znajdowało się kilkaset beczek i pojemników zawierających między innymi odpady ropopochodne. Obecnie trwa usuwanie chemikaliów przez miasto. Będzie to kosztowało 5 milionów złotych. Władzie Kielc będą starały się odzyskać pieniądze od Tadeusza D. W sprawie nielegalnych odpadów przy ulicy Krakowskiej, postępowanie prowadzi Prokuratura Rejonowa Kielce-Zachód.

Niezależnie od tego, w Sądzie Okręgowym w Kielcach toczy się proces przeciwko Tadeuszowi D., w którym jest on oskarżony o korupcję. Prokuratura postawiła mu łącznie 34 zarzuty, w tym przekroczenia uprawnień oraz przyjmowania korzyści majątkowych. Sprawa rozpoczęła się w 2015 roku, a dotyczy lat 2010-2013, kiedy rządził Piekoszowem.

Podobne wiadomości
Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Wiadomości
Reklama