„Kubuś” na nowy sezon przygotował wiele niespodzianek

Data publikacji: 12.09.2019 17:36
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Kultura
Kielce. Teatr Lalki i Aktora Kubuś

Kielce. Teatr Lalki i Aktora Kubuś
Kielce / Fot. Radio Kielce

Pięć premier oraz projekty edukacyjne, artystyczne i społeczne – tak w największym skrócie zapowiada się nowy sezon w Teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Na scenie zobaczymy spektakle dla widza najmłodszego, od 2 roku życia, ale będzie coś dla nastolatków, a nawet dorosłych.

Robert Drobniuch dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” przyznaje, że w ubiegłym sezonie zespół wysoko ustawił sobie poprzeczkę.

- Ubiegły sezon był wielkim sukcesem, zrealizowaliśmy wiele fantastycznych spektakli i zdobyliśmy też dużo nagród, więc trudno będzie powtórzyć te sukcesy, ale wierzę, że się uda, ponieważ już we wrześniu jedziemy na pierwszy konkurs do Wałbrzycha, potem w planach jest kolejny, w Warszawie - wyjaśnia.

Trwają już także przygotowania do pierwszej premiery, którą zaplanowano na 8 listopada. Będzie to muzyczna inscenizacja, zatytułowana „Trala Tralalińscy”, powstającej w oparciu o wiersze Juliana Tuwima. W przedstawieniu usłyszymy najpopularniejsze utwory poety dla dzieci, takie jak kultowa „Lokomotywa”, „Pan Hilary” czy „Słoń Trąbalski”.

Następnym, nowym przedstawieniem w tym sezonie, będzie kolejna propozycja adresowana do najmłodszych widzów, czyli węgierska sztuka „Wszystkie myszy lubią ser”. Wyreżyseruje ją Anna Nowicka, która z sukcesem realizowała już w Kielcach spektakl pod tytułem „Misiaczek” na podstawie tekstu Marty Guśniowskiej, jednej z najbardziej uznanych polskich dramatopisarek dla dzieci.

Zresztą inna sztuka Marty Guśniowskiej adresowana do maluchów też trafi na afisz „Kubusia”- zaplanowany na luty spektakl „Pan Brzuchatek” wyreżyseruje Przemysław Żmiejko. Warto dodać, że jego premiera odbędzie się na nowej scenie teatru, w Muzeum Zabawek i Zabawy.

Wiosną teatr zaprosi na premierę dla dzieci w wieku szkolnym. Jak żartuje Robert Drobniuch, dyrektor Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”, będzie to thriller dla dzieci „Noc żywych zabawek”, który napisze i wyreżyseruje Michał Walczak. Będą w nim pobrzmiewały wątki kieleckie.

- To też będzie ciekawa propozycja, ponieważ będzie inspirowana zabawkami, które w pewien sposób mają w historii Kielc swoje miejsce, są związane z Muzeum Zabawek i Zabawy, i z zabawkarstwem przemysłowym, które było rozwijane w Kielcach i ten temat pojawi się w naszej sztuce - dodaje.

Ostatnią produkcją tego sezonu będzie przygotowywany dla młodzieży „Książę”, według „Małego Księcia” Antoine’a de Saint-Exupery’ego, w reżyserii Roberta Drobniucha.

Oprócz nowych inscenizacji, przez cały sezon przy ulicy Dużej 9 realizowane będą liczne projekty artystyczne, edukacyjne i społeczne, bo jak wyjaśnia Robert Drobniuch, wyjście poza mury teatru wynika z potrzeby czasu.

- Wychodzimy, by podzielić się tym, co robimy, ale także, by zainteresować sztuką. Obserwujemy, że dzieci i młodzież mają wiele pasji, ale wśród nich teatr jest ważny. Teatr jest nośnikiem sztuk, czyli literatury, plastyki, a nawet filmu, więc on ma też wyjątkowe zadanie edukacyjne - dodaje.

W listopadzie odbędzie się uroczysty finał organizowanego przez teatr „Kubuś” międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub innej formy teatralnej „Animatus”, który zakłada pokazy nagrodzonych prac, a także wydarzenia dodatkowe.

Podczas imprezy zaprezentowane zostaną gościnne spektakle z nurtu teatru lalek dla dorosłych: niemiecki „Exit. Fantazje Hamleta” w reżyserii Michaela Vogla, rosyjski „Pokój Gerdy” w reżyserii Jany Tuminy oraz zrealizowany w „Kubusiu” „Makbet” Adama Walnego.

Także w listopadzie, otwartymi pokazami dla publiczności, zakończy się dedykowany dla młodzieży edukacyjny projekt „Wczytuję sztukę – warsztaty teatralne”. W jego ramach, uczniowie, wraz z pedagogami, artystami i wykładowcami akademickimi odkrywali praktyczne aspekty teatralnej pracy nad tekstem, biorąc na warsztat arcydzieła klasycznej dramaturgii.

Spośród tegorocznych działań z zakresu edukacji kulturalnej kontynuowane będą projekty „W szkole i na scenie”, „Uwaga! Dzieci na scenie!”, a także „Komitet nauczycielski” czyli format służący pogłębianiu współpracy między instytucjami kultury, a środowiskiem pedagogicznym oraz wzajemnej wymianie wiedzy i dobrych praktyk.

Do szkół, jeszcze w październiku, trafi również wystawa podsumowująca zrealizowany przez teatr „Kubuś” i Ośrodek dla Cudzoziemców w Łukowie projekt o charakterze integracyjnym pn. „Święto”. Także wystawą (w grudniu) zakończy się też inny projekt o charakterze społecznym - „Teatr, Mama, Tata i Ja”- zainicjowany kilka lat temu w „Kubusiu” jako działania aktywizacyjne na rzecz dzieci i rodzin osadzonych w Areszcie Śledczym w Kielcach.

Większość z organizowanych przez teatr „Kubuś” działań, podejmowanych obok produkcji teatralnych uzyskała dofinansowanie zewnętrzne: z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury, wspierał je również kielecki urząd miasta. Podobnie jak w minionych latach, także w tym teatr zamierza starać się o ponowne pozyskanie środków na ich kontynuację.

Reklama