W Busku po raz kolejny odbędą się Spotkania z Kulturą Żydowską

Data publikacji: 13.09.2019 10:37
Autor: Dorota Klusek / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
XIV Spotkania z Kulturą Żydowską (1 października 2016)

XIV Spotkania z Kulturą Żydowską (1 października 2016)
Fot. Krzysztof Bujnowicz / Radio Kielce

Pomnik Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana, ostatniego klezmera Galicji zostanie odsłonięty w Busku-Zdroju. Będzie to jeden elementów XVII Spotkań z Kulturą Żydowską w Busku-Zdroju.

Dwudniowe wydarzenie otworzy promocja książki zatytułowanej „Ukryci, aby przeżyć”. Napisali ją członkowie rodziny Ledermanów, uratowanej w czasie II wojny światowej, przez rodzinę Żalów z Grzymały w gminie Tuczępy. 

Jak podkreśla doktor Marek Maciągowski z Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej - znawca tematyki żydowskiej, to piękna historia przyjaźni.

- Rodzina Ledermanów trafiła do Grzymały z Chmielnika, gdzie ojciec rodziny zajmował się handlem pierzem. Stało się tak, dzięki szkolnej przyjaźni Antoniego Żala i Samuela Ledermana. Chłopcy znali się ze szkoły w Busku i w momencie, kiedy likwidowano getto w Chmielniku, rodzina zwróciła się do Żalów o pomoc. Ojciec Antoniego Żala, matka, brat, zgodzili się pomóc. Po wojnie rodzina Ledermanów wyjechała do Stanów Zjednoczonych, a kiedy można było nawiązać kontakty, doprowadziła do uhonorowania Antoniego Żala medalem „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” - wyjaśnia.

Dziś także o godzinie 11.30 w auli I Liceum Ogólnokształcącego imienia Tadeusza Kościuszki w Busku-Zdroju zostanie pokazany spektakl „Kamień na kamieniu”, na motywach powieści Wiesława Myśliwskiego w wykonaniu aktorów scen krakowskich. Natomiast o godzinie 16.30 w sali koncertowej sanatorium Marconi rozpocznie się dyskusja, której jednym z uczestników będzie profesor Szewach Weiss.

Tegoroczne buskie spotkania poświęcone są pamięci Leopolda Kozłowskiego-Kleinmana, co znajdzie swój wyraz w drugim dniu wydarzenia. W sobotę na skwerze przed sanatorium wojskowym odsłonięty zostanie pomnik ostatniego klezmera Galicji, w kościele świętej Anny odbędzie się msza święta w jego intencji, a w sali koncertowej sanatorium Marconi zaplanowano koncert muzyki w wykonaniu jego wychowanków i przyjaciół.

Tegoroczne Spotkania z Kulturą Żydowską w Busku-Zdroju odbywają się pod patronatem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Honorowy patronat objęli: Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Wojewoda Świętokrzyski, Starosta Powiatu Buskiego oraz Burmistrz Miasta i Gminy Busko-Zdrój.

PROGRAM WYDARZENIA

Reklama