Krzysztof Lipiec nowym honorowym obywatelem Wiślicy

Data publikacji: 13.09.2019 15:05
Autor: Michał Kita , Marta Gajda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
Na zdjęciu: Krzysztof Lipiec - przewodniczący świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości

Na zdjęciu: Krzysztof Lipiec - przewodniczący świętokrzyskiego Prawa i Sprawiedliwości
Kielce. 20.08.2019 / Fot. Piotr Kwaśniewski / Radio Kielce

Poseł Krzysztof Lipiec - prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości otrzyma tytuł Honorowego Obywatela Wiślicy. Ceremonia wręczenia aktu nadania obywatelstwa oraz symbolicznego klucza do bram miasta odbędzie 21 września o godzinie 15.00 podczas uroczystej sesji rady miejskiej.

Burmistrz Jarosław Jaworski przypomina, że parlamentarzysta zabiegał o przywrócenie praw miejskich Wiślicy. Ponadto, dzięki jego wsparciu, wszystkie miejscowości w gminie mają zostać podłączone do sieci gazowniczej. Burmistrz dodaje, że poseł zabiegał też o brakujące pieniądze na budowę ścieżki rowerowej łączącej Wiślicę z Krakowem.

- Warto zaznaczyć, że również dzięki pomocy posła gmina Wiślica jest trzecim miastem w województwie świętokrzyskim i 22. ośrodkiem w Polsce, które otrzymały profesjonalne urządzenie pomiarowe do badania jakości powietrza - mówi Jarosław Jaworski.

Z kolei Jacek Gocyk, przewodniczący rady miejskiej w Wiślicy, przypomniał, że wniosek o przyjęcie uchwały w sprawie nadania honorowego obywatelstwa posłowi złożyli mieszkańcy gminy Wiślica.

- Mieszkańcy w ciągu trzech dni zebrali odpowiednią liczbę głosów. Następnie uchwałę w tej sprawie radni przyjęli jednogłośnie - zaznacza Jacek Gocyk.

Poseł Krzysztof Lipiec, podkreśla, że dla niego tytuł Honorowego Obywatela królewskiego miasta jest szczególnym wyróżnieniem, ale także zobowiązaniem.

- Stanę na wysokości zadania, aby przywrócić Wiślicy blask, jakim promieniowała w czasach średniowiecza. To przecież tam znajduje się tron Madonny Łokietkowej, a postać samego króla Władysława Łokietka jest szczególna, ponieważ to właśnie on zjednoczył Polskę po rozbiciu dzielnicowym. Cieszę się z tego powodu, że rada miejska doceniła w ten sposób moją aktywność na rzecz lokalnej społeczności - zaznacza.

Będzie to drugie honorowe obywatelstwo w historii Wiślicy. Pierwszy tytuł trafił do profesora Piotra Glińskiego, wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

adv adv
Wiadomości
Reklama