Kto będzie patronem ćmielowskich rond?

Data publikacji: 13.09.2019 15:45
Autor: Emilia Sitarska / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
13.09.2019. Ćmielów. Rondo od strony Ostrowca Św.

13.09.2019. Ćmielów. Rondo od strony Ostrowca Św.
Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Dwa ronda, które powstały na obwodnicy Ćmielowa zyskają patronów. Mają ich wskazać mieszkańcy gminy. Ćmielowski magistrat ogłosił w tej sprawie społeczne konsultacje. Mieszkańcy mogą wybrać dwie opcje z czterech zaproponowanych. Dla każdego ronda pojawiły się dwie możliwości.

Rondo od strony Ostrowca Świętokrzyskiego może nosić imię Legionów Polskich, albo kanclerza Jacka Małachowskiego. Z kolei skrzyżowanie od strony Ożarowa może upamiętnić ks. prof. Wincentego Granata, albo ks. Juliusza Czyżewskiego. Jak mówi burmistrz Joanna Suska, propozycje są silnie związane z Ćmielowem. Dodaje, że ronda należą do zarządu dróg wojewódzkich, ale gmina chce je przejąć.

W sprawie upamiętnienia ks. profesora Wincentego Granata, do urzędu napisały władze Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, z którym związany był ten wybitny ćmielowianin. Ks. Profesor Wincenty Granat w latach 60. ubiegłego wieku był rektorem KUL i prowadził działalność społeczną i charytatywną. Angażował się także w pomoc studentom, po wydarzeniach Marca ‘68. Wspierał ich finansowo, aby jak najszybciej mogli wyjść z więzienia i kontynuować naukę. Od czerwca 1995 roku toczy się jego proces beatyfikacyjny.

Z kolei propozycja dotycząca Legionów Polskich ma swoje odzwierciedlenie w historii. Po wymarszu 1. Pułku Piechoty Legionów z Jakubowic, gdzie przebywał także marszałek Józef Piłsudski, oddział dotarł do Ćmielowa i okolicznych miejscowości.

Pan Artur był jedną z nielicznych na razie osób, które oddały głos. Jak mówi, wybór nie był prosty, bo wszystkie propozycje są ciekawe. Wybrał jednak postać ks. Czyżewskiego i kanclerza Małachowskiego. Jak dodaje, ks. Juliusz Czyżewski do dziś jest dobrze wspominany przez starszych mieszkańców, dlatego zasłużył, aby jego nazwisko patronowało jednemu z rond.

Z kolei kanclerz Małachowski jest jedną z najbardziej zasłużonych dla Ćmielowa postaci. To dzięki niemu, Ćmielów kojarzymy ze znakomitej jakości porcelaną. Założył manufakturę fajansu i rozpromował ją w Polsce. Wspierał również miejscową parafię, rozwinął przemysł drzewny.
Ks. Juliusz Czyżewski według przekazów mieszkańców był człowiekiem o niespotykanej dobroci, rozumiał ludzi mimo różnych poglądów. Będąc proboszczem w trudnych czasach PRL potrafił odnaleźć się w tamtych realiach realizując m.in. pielgrzymki, uroczystości kościelne, obchody „zakazanych” rocznic.

Mieszkańcy mogą wybrać po jednej propozycji dla każdego ronda. Głosowanie potrwa do 20 września.

13.09.2019. Ćmielów. Rondo od strony Ostrowca Św.Fot. Emilia Sitarska / Radio Kielce

Podobne wiadomości
Reklama