Trudna trasa i niesamowite widoki. Biegacze rywalizowali w Makoszynie

Data publikacji: 15.09.2019 15:16
Autor: Wiktor Dziarmaga / Kategoria: Wiadomości z regionu
15.09.2019. Makoszyn. Makoska Dycha

15.09.2019. Makoszyn. Makoska Dycha
Fot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

100 uczestników z całego województwa wzięło udział w VI edycji Makoskiej Dychy, czyli biegu terenowym organizowanym w Bielinach. Trasa prowadziła przez malownicze, ale mniej znane zakątki gminy, znajdujące się w obszarze Cisowsko-Orłowińskiego Parku Krajobrazowego w miejscowości Makoszyn.

Uczestnicy wydarzenie przyznają, że bieg nie należy do najłatwiejszych. Wszystko przez to, że długi fragment trasy opiera się na podbiegach, które stanowią około 60 procent całego biegu.

- Rekompensatą dla wysiłku są jednak przepiękne widoki, między innymi na panoramę Łysogór oraz wyjątkowe, ręcznie wykonywane medale pamiątkowe - przekonują biegacze.

15.09.2019. Makoszyn. Makoska DychaFot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Sławomir Kopacz, wójt Gminy Bieliny zaznacza, że wydarzenie jest nie tylko doskonałą promocją dla gminy, ale także pokazuje bardzo duże zaangażowanie lokalnej społeczności. Inicjatorem i organizatorem biegu jest grupa mieszkańców Makoszyna.

15.09.2019. Makoszyn. Makoska DychaFot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Pierwsze miejsce w tegorocznej edycji biegu zajął Tomasz Gawroński z Jędrzejowa, który 10-kilometrową trasę pokonał w niespełna 36 minut. Najlepsze miejsce wśród pań zdobyła Alicja Sykut z Kielc, z czasem 44 minut. 

15.09.2019. Makoszyn. Makoska DychaFot. Wiktor Dziarmaga / Radio Kielce

Trasa Makoskiej Dychy przebiegała między innymi śladem dawnej kolejki wąskotorowej, która w latach 30. XX wieku łączyła Kielce z Łagowem. Uczestnicy mijali także miejsca związane z działaniami partyzanckimi w czasie II wojny światowej. W lasach Cisowsko-Orłowińskich stacjonowały między innymi oddziały Mariana Sołtysiaka „Barabasza”, dowódcy oddziału „Wybranieccy”. W pobliżu trasy znajduje się także rezerwat archeologiczno-przyrodniczy „Zamczysko” z pozostałościami słowiańskiego ośrodka kultu z X wieku.

Tagi do tego wpisu
Reklama