Wyjątkowe święto jędrzejowskich pszczelarzy

Data publikacji: 15.09.2019 16:58
Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda / Kategoria: Wiadomości z regionu
Komentarze
15.09.2019 Jędrzejów. 90lecie  Powiatowego Koła Pszczelarzy. Na zdjęciu od lewej Piotr Krawczyk  przewodniczący Polskiego Związku Pszczelarskiego z Warszawy Stanisław Wijas Jan Lato Marcin Piszczek  burmistrz Jędrzejowa Janusz Stanik  prezes Powiatowego Koła Pszczelarzy w Jędrzejowie Andrzej Dąbrowski  prezes Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy

15.09.2019 Jędrzejów. 90-lecie Powiatowego Koła Pszczelarzy. Na zdjęciu (od lewej): Piotr Krawczyk - przewodniczący Polskiego Związku Pszczelarskiego z Warszawy, Stanisław Wijas, Jan Lato, Marcin Piszczek - burmistrz Jędrzejowa, Janusz Stanik - prezes Powiatowego Koła Pszczelarzy w Jędrzejowie, Andrzej Dąbrowski - prezes Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy
Fot. Ewa Pociejowska-Gawęda / Radio Kielce

Msza święta w kościele św. Trójcy w Jędrzejowie rozpoczęła obchody 90-lecia Powiatowego Koła Pszczelarzy. Po liturgii uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami miasta z Młodzieżową Orkiestrą Dęta z Zakrzowa do Centrum Kultury, gdzie odbyły się główne uroczystości.

Z okazji jubileuszu około 30 pszczelarzy z powiatu jędrzejowskiego zostało odznaczonych i wyróżnionych. Odznaki honorowe „Zasłużony dla rolnictwa” otrzymali Jan Lato i Stanisław Wijas.

Jak powiedział w rozmowie z naszą reporterką Stanisław Wijas, pszczelarzem jest od 30 lat. Posiada 55 rodzin pszczelich. Jak podkreślił, stara się promować ekologiczne uprawy i sadzenie miododajnych drzew.

- Na wsi ludzie nauczyli się obecnie nasadzać krzewy ozdobne, dlatego ja pokazuję, że warto np. stare nieużytki obsadzać drzewami miododajnymi takimi jak: lipy, akacje, czeremchy - podkreśla.

Podczas uroczystości medal ks. dr. Jana Dzierżona otrzymał także Leszek Bieroński. Wręczono również złote, srebrne i brązowe odznaki „Zasłużony dla Pszczelarstwa”. Gratulacje wszystkim odznaczonym złożył m.in. Piotr Krawczyk - przewodniczący Polskiego Związku Pszczelarskiego z Warszawy. Jak powiedział, dzięki zaangażowaniu i pracy ludzi z pasją, koło w Jędrzejowie istnieje 90 lat.

- To dzięki wam pszczoły funkcjonują i cieszymy się nie tylko miodem i pyłkiem, ale również wieloma darami natury i rolnictwa. Szanujmy pszczoły i pszczelarzy, a będzie nam się żyło lepiej - mówił Piotr Krawczyk.

Jak podkreślił Janusz Stanik, prezes Powiatowego Koła Pszczelarzy, który z okazji jubileuszu otrzymał Złotą Odznakę „Zasłużony dla pszczelarstwa”, za rok powstania Koła Pszczelarskiego na terenie powiatu jędrzejowskiego przyjęto rok 1929. Jak dodał, aktualnie koło skupia 85 członków, którzy posiadają 2070 rodzin pszczelich.

Przed Centrum Kultury na specjalnie przygotowanych stoiskach odbyła się degustacja miodów oraz zaprezentowany został, pokazowy ul z pszczołami.

Skomentuj ten wpis
Polub wiadomość
Reklama